Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülen grubunun tabanı AK Parti’den vazgeçer mi?

22.01.2014 12:49
Fethullah Gülen’in en yakınında bulunan ve beyin takımında yer alan Latif Erdoğan, “Cemaatin sempatizan kesimini oluşturan büyük çoğunluk aynı zamanda AK Partilidir." dedi.

Fethullah Gülen’in en yakınında bulunan ve beyin takımında yer alan Latif Erdoğan, Gülen grubunun sempatizan kesimini oluşturan büyük çoğunluğun aynı zamanda AK Partili olduğunu belirterek, “Bu kesimden bir başka partiye kayış imkansızdır” dedi.

DIŞ MİHRAKLAR KUŞATMIŞ

- Cemaatin dış mihraklar tarafından kuşatılmış bulunduğuna dair yapılan yorumlara katılıyor musunuz? Bu konuda sizin kişisel görüşünüz nedir?

- Son operasyonlar ve ardından sökün edip gelen olaylar, söz konusu yorumları doğrular mahiyettedir. Benim kişisel müşahede ve görüşüm de aynı doğrultudadır.

DERSHANELER CEMAATİN KALBİDİR

- Sizce de dershanelerin dönüştürülmesi etrafında kopan fırtına da sadece bir bahaneden mi ibarettir?

- Dershaneler, cemaatin hem maddi gelir hem de insan kaynakları bakımından kalbi hükmündedir. Dolayısı ile dershaneler etrafında kopan fırtınanın cemaati feverana sevk etmesi gayet normal kabul edilmelidir. Hükümeti bu yönde aceleye sevk eden, harici etkiler olmuşsa, bunu da dış mihrakların bir oyunu olarak değerlendirmek kabildir. Maksat zaten iki gücü birbirine kırdırmaktır; nitekim bunda başarılı da olunmuştur. Hükümet her türlü tahrike rağmen, dershane meselesini gündemin öncelikli meselesi haline getirmeseydi, muhtemelen Cemaat fırtınası şiddetini belli ölçüde kaybeder; daha sonraki operasyonlara bu denli alet edilemezdi. Ama olanda hayır var. Paralel konuşlandırılmaların deşifresi böylece öne çekilmiş oldu. Lakin, benim kaygım, bu olaylarla uzaktan yakından ilgisi olmadığı halde, sadece Cemaat aidiyeti sebebiyle bazı masumların da mağdur edilmesi ihtimalidir. Hüküm verirken, kılı kırk yarmakta, adaletin işlerliği açısından zaruret var.

KEMİKLEŞMİŞ KESİM İTAAT EDER

- Cemaatin, önümüzdeki seçimlerde başka partilere kayma ihtimali sizce nedir?

- Cemaatin sempatizan kesimini oluşturan büyük çoğunluk aynı zamanda Ak Partilidir. Dolayısıyla bu kesimden bir başka partiye kayış imkansızdır. Cemaatin teşkilat yapısını oluşturan kemikleşmiş kesim ise, emre itaat doğrultusunda hareket eder. Bu kesimin oy potansiyeli ise, hiçbir seçimde ve hiçbir yerde sonuca tesir edecek ölçekte değildir.

Yeni Akit

Bu haber toplam 2040 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri