Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülen okulları için MEB'den ilk hamle!

31.01.2015 13:15
Bakanlık harekete geçti; İlk önce 66 okul paralel yapıdan kurtarılacak.

Bakanlık yol haritasına göre, Türk büyükelçiliklerine bağlı 66 okulParalel Yapı'nın elinden kurtarılacak. İlk etapta da okulların yönetimi ve öğretmenleri değişecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, 160 ülkede 2 bine yakın Türk okulunun içindekiParalel Yapı'yı temizlemek için planlama yaptı. 2015- 2016 eğitim öğretim döneminde, yurtdışındaki okullarda Paralel Yapı'nın öncelikle yönetim ve öğretmen kadrosu değiştirilecek. 17-25 Aralık darbe operasyonlarının arkasında olduğu iddia edilen devlet içerisindeki Paralel yapılanmanın yurtdışındaki okulları mercek altına alındı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Milli Eğitim Bakanlığı, Türk okulu adı altında yurtdışında faaliyet gösteren tüm okulları tek tek inceledi. Eğitim faaliyetleri dışına çıkan Paralel Yapı'nın okullarının kapatılması için yol haritası belirlendi. Buna göre, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilikleri'ne bağlı 66 okulda Paralel yönetici ve öğretmenler tasfiye edilecek. TİKA bünyesinde bir çatı vakıf kurulacak. Farklı ülkelerde farklı statülerde açılmış Türk okulları vakıf çatısı altında birleşecek. Yabancı ülkelerden sadece bu vakfın okullarının dikkate alınması istenecek.

MAAŞLAR VAKIFTAN...

Öğretmenler gönüllü olarak Türkiye'den görevlendirilecek ve ücretleri vakıf aracılığıyla ödenecek. MEB, gönüllü olarak yurtdışında görev yapan öğretmenlere ücretsiz izin ve dönüşte yeniden göreve dönüş hakkı verecek. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, mümkün olan en kısa sürede yurtdışındaki Türk okullarının sadece eğitim veren kuruluşlar haline getireceklerini belirterek, "Önümüzdeki eğitim öğretim yılında Paralel okulların dönüştürülmesini arzu ediyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, geçmişte Paralel Yapı okullarının Türkiye'deki makamların referansıyla açılabildiğine dikkat çekerek, "Türkiye'de yaptıkları ortaya çıktıktan sonra kimse bu okullar için referans olmaz. Ancak bu okulların yerine yine sivil bir vakıf aracılığıyla eğitim ihtiyacı giderilir. Tüm dünyada olduğu gibi bu vakıf devlet tarafından da desteklenir" diye konuştu.

'GÜLEN OKULLARI KAPATILSIN'

ABD'nin Ohio eyaletinde faaliyet gösteren 9 Gülen okulunun kapatılması için aralarında eyaletin 3 büyük işçi sendikasının da bulunduğu 9 sivil toplum kuruluşu mektup yazdı. Kamu parasıyla işletilen özel okul, (Charter School) statüsünde olan okullar, temmuzda FBI'nın e-eğitim ihalelerindeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili yaptığı baskınlarla gündeme gelmişti. Okullara faaliyet lisansı veren Buckeye Toplum Umudu Vakfı'na açık bir mektup gönderen sivil toplum kuruluşları, Concept Schools'un işlettiği okulların süresi dolan lisanslarının uzatılmamasını istedi. Geçen yıl 50 milyon dolar kamu yardımı alan okullardaki öğrencilerin 2 okul haricinde çoğunlukla düşük notlar aldığı belirtilen mektupta, yarın süresi dolacak kontratın uzatılmasının büyük bir hata olacağı ifade edildi.

 

(Sabah)

Bu haber toplam 1700 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri