Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülen okulları ne zaman kapatılıyor? Arınç açıkladı

03.02.2015 01:54
Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası soruları cevapladı. Arınç, yurtdışındaki Gülen okullarının kapatılmasıyla ilgili süreci açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı...

Bülent Arınç: Anayasa Gündemimizde Lodos sonrası yaşananlar ele alındı. Bakan İslam ve Bakan Kılıç'ın sunumlarını diledik.

Soru ve Cevap:

- Yurtdışındaki okullar için nihai karar çıktı mı?

Bu ülkelerde yeni kuracağımız sistemle ilgili şunu söyleyebilirim: Dört dörtlük bir sunum yoktu. Okullar için yapılacak bir uygulamanın elzem olduğunu biliyoruz. Biz kapattık bu iş bitti böyle bir mantığın dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey olmadığını biliyoruz. Bazı gazetelerde bazı yazarlar bu yaptığımızı beğenmiyorlar. Ama kalemlerinden kan damlıyor. Alın kapatın diyorlar. Biz bir devletiz. Bunu gönüllülük ve vakıf üzerinden gider. Birileri Türkiye'de böyle bir şey yapsa biz de kuşkuyla yaklaşırız.

Açık ve şeffaf olmak zorundayız. Buna ihtiyaç var mı? Evet sayın Cumhurbaşkanımızın da defalarca söylediği gibi Türkiye'de ve yurtdışında bir vakıf üzerinden daha nitelikli eğitim vermek için uğraşıyoruz. Kuracağımız mutlaka vakıf olacaktır. Kamu desteği olacak. Pay olarak yüzde 70'inin sivil yüzde 30 kamu desteği olacak.

O ülkelerdeki eğitim şartlarına nasıl katkı sağlarız bunun derdindeyiz. Bunu bir misyoner olarak değil kültürel bir etkileşim için de olmak için yapacağız.

- Çiftçilerin elektrik borçlarının ziraat bankasıyla aracılığıyla ödendiği söyleniyor. Doğru mu?

Böyle bir konu görüşülmedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

- Hükümetin başkanlık sistemi hakkında öne çıkan bir görüşü var mı?

Başkanlık konusunu Cumhurbaşkanımız gündeme getiriyor. Milletvekillerimiz de görüşlerini söylüyorlar. Hükümetin böyle bir çalışması yok. Geçen hafta da görüşmedik. Gelecek hafta da yok. Parti olarak buna bir ihtiyacı olabilir. 2015 seçimlerine giderken kamuoyuna açıklama gereksinimi olabilir.

ÇİPRAS SORUSU

-Çipras'ın Barbaros gemisinin oradan çıkmasını istemesini nasıl buluyorsunuz?

İlk ziyaretlerde bu tür açıklamaların olması normal.

100 ÜLKE BİZİ TEBRİK ETTİ

- Cenevre'deki görüşmeniz nasıl geçti?

İnsan hakları konusunda durumumuz pekiyi. Bizim reddettiğimiz ülkelerin sorularına cevap vermedik. Güney Kıbrıs. Mısır'ın da sorularını panel içinde cevapladık. Yunanistan için de geçerliydi.

Cenevre'de çoğu ülke Türkiye'nin başarılarından bahsettiler. 100 ülke bizi tebrik etti.

Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri