Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülen'in Erdoğan'a neden düşman olduğu ortaya çıktı

11.02.2015 14:59
Polisteki paralel yapılanmayı ilk ifşa eden emniyet müdürü olan Cevdet Saral, Erdoğan'ın cemaatin Kuzey Irak petrollerine konmak istemesini engellemesi üzerine, Paralel Yapı'nın siyasi iktidara düşman olduğunu ileri sürdü.

Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral paralel yapının amacının Kuzey Irak'ta bir karargah kurmak ve oradaki enerji kaynaklarını kullanmak olduğunu açıkladı.

Ankara eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral, paralel yapının Kuzey Irak'taki enerji kaynaklarını kullanma hayalinde olduğunu söyledi. 1999'da emniyet içerisinde bu yapıyı ilk kez rapor eden Saral, Trabzon'da katıldığı 'Paralel Yapı' adlı konferansta şunları söyledi: "Açılım politikasını cemaat kendisi yürütmek istedi. Onların projesine göre, devlet ile PKK arasındaki terörü çözecekler ama mülki amirleri ile o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bile haberi olmayacaktı. Bu proje Sayın Erdoğan tarafından anlaşıldı, elinin tersiyle itildi."

Saral, "Amaçları? Kuzey Irak'ta müthiş bir karargah kurup, oradaki enerji kaynaklarını kullanmaktı. Bunun gibi her konuda önleri kesildi. Bu yüzden siyasi iktidardan öç almaya çalıştılar" dedi. Paralel yapının okullarını da eleştiren Saral, "Böyle bir birlik devlete yerleştikleri takdirde, kendi okulları dışındaki çocukların devlette görev almaları mümkün değildir. Çünkü o okullarından mezun olan düşünme yetenekleri ellerinden alınmış, sadece abilerinin ablalarının söyledikleriyle yetinen bir insan tipi yarattılar. O çocukları toplumla entegre ederek, içinde bulundukları durumdan uyandırmak zorundayız" diye konuştu. (Güneş)

Bu haber toplam 3338 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri