Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülen'in ses kaydındaki Süleyman konuştu

04.02.2014 14:27
Fethullah Gülen'in internete düşen ses kaydında konuştuğu iddia edilen işadamı Süleyman Hamit Mütfigil'den açıklama geldi.

Yapı Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Hamit Müftigil'in avukatıMahmut Tanrıseven aracılığıyla yaptığı açıklamada, işadamının Hizmet Hareketi'yle hiçbir ilgisi olmadığı kaydedildi.

Avukat Tanrıseven, açıklamasında“Süleyman Bey cemaatin finans koordinatörü olsaydı şu anda Bank Asyaile mahkemelik olmazdı” dedi.

Tanrıseven, Müftigil’in şoförüyle ya da mühendisleriyle yaptığı görüşmelerin parça parça birleştirilip servis edildiğini öne sürdü.

Tanrıseven, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Süleyman Bey cemaatin finans koordinatörü olsaydı şu anda Bank Asya ile mahkemelik olmazdı. Kendisi hakkında icra takibi var. Çarşamba günü Bank Asya, Süleyman Bey’in hesabına el koydu. Bunlar yazılıyor ama bunların sonu yok. Hangi gazete için tekzip yayınlatalım? Konuyla ilgili medyaya yazılı bir metin gönderdik ancak hiçbir yerde yayınlanmadı.”

TEHDİT EDİLİYOR

Ses kayıtlarının internete düşmesinin ardından müvekkilinin tehdit telefonları aldığını, bunun üzerine yurt dışına gittiğini söyleyen Tanrıseven, “İlk başlarda ses kayıtlarını ciddiye almadık. Kayıtların tamamı montajlama. Uzun konuşmaların kesilip, parça parça birleştirme yoluyla elde edilen konuşmalar. Müvekkilim, bazı konuşmaların tamamının kendisine ait olmadığını söyledi. Aslında, ciddiye alınacak şeyler değildi. Görüntüler, daha sonrasında yazılı ve görsel medyada fazlasıyla yer bulmaya başladı. En sonunda Sayın Başbakan da bu konuşmalara değindikten sonra yasal yollara başvurma kararı aldık” şeklinde konuştu.

'GÖRÜŞMELER PARÇA PARÇA BİRLEŞTİRİLMİŞ’

Müftigil’in çoğu zaman yurt dışında olduğunu kaydeden Tanrıseven, “Müvekkilim görüşmelerini Skype aracılığıyla yapıyor. Yayınlanan görüşmelerin çoğu, ya şoförüyle ya da mühendisleriyle yaptığı konuşma. Bu görüşmeler de parça parça birleştirilmiştir. Örneğin bir mimarla otel hakkında yaptığı görüşmenin parçalanarak birleştirilmesi suretiyle kopya haline getirilmiş. Konuşmaların bir kısmı geçen yıl, bir kısmı Ocak ayında yapılmış. Kendisi bu olayın kimin yaptığı ile ilgili bir tahmin yürüttü ama gerekli delil yok. Bunu ileri ki aşamalarda belki kendisi açıklar” ifadelerini kullandı.

GÜNEY'DE SEVDİĞİM ÜLKE NERESİ?

Müftigil’in telefon konuşmalarında geçen ‘güneyde sevdiğim ülke’ sözüne de değinen Tanrıseven, “Güneydeki ülke’ dediği zaman Suudi Arabistan ile ilgili bir projedir. Kendisi biraz da dindar olduğu için ‘Güneydeki sevdiğim ülke’ dediği de Suudi Arabistan’dır. Sevdiğim ülke deyince nasıl İsrail’e çekiyorlar? Nasıl Yahudi diyorlar? anlam veremiyorum. Cevap vermeye bile gerek yok.”

Bu haber toplam 3376 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri