Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güler 'Ankara'da bombalı araç' iddiasını yalanladı

21.07.2013 03:27
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Birlik Vakfı'nca düzenlenen iftar programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye'de kanunsuz eylemlere taviz vermeyeceklerini ifade eden Güler, "Ankara'da Suriye plakalı bombalı araç" iddiasını da yalanladı.
İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Türkiye'de kanunsuz eylemler ister şimdi olsun, ister gelecekte yapılmak istensin bizim tavrımız net olarak bellidir. Biz, kanunsuz eyleme, vandalizme, kamu mallarına ve özel mallara zarar verilmesine mutlaka polis olarak karşı çıkacağız" dedi.
 
Bakan Güler, Birlik Vakfı'nca düzenlenen iftar programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
"Gezi Parkı'na benzer eylemlerin tekrar yapılmak istendiğine dair kendilerine istihbarat gelip gelmediğinin" sorulması üzerine Güler, "Türkiye'de kanunsuz eylemler ister şimdi olsun, ister gelecekte yapılmak istensin bizim tavrımız net olarak bellidir. Biz, kanunsuz eyleme, vandalizme, kamu mallarına ve özel mallara zarar verilmesine mutlaka polis olarak karşı çıkacağız" diye konuştu.
 
Bakan Güler, devletin, polisin, güvenlik kuvvetlerinin, jandarmanın görevinin vatandaşların can ve mal emniyetini sağlamak olduğuna işaret etti.
 
"İdeolojik amaçlarla kullanmak isteyenlere dikkat"
 
Türkiye'de özgürlüklerin önünü açan bir iktidar olduklarını ve önemli reformlar yaptıklarını dile getiren Güler, şunları kaydetti:
"Elbetteki özgürlüklerin önünü açma anlamında Hükümetimizin daha yapacağı çok şeyler de var ama hakların kullanımında istismarı hiç kimse kabul edemez. Anayasa herkesin temel hak ve özgürlüklerini saymış ama bunların hangi hallerde sınırlandırılabileceğini de saymış. Başkalarının hak ve özgürlüklerini kısıtlayacak bir hak kullanımı olamaz. Buna kanun da cevaz vermez, himaye etmez, bunu özellikle belirtiyorum. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak gelecekte oradaki insanların özgürlüklerini kullanma anlamında samimiyetli davranan insanları, başka amaçlarla kendi ideolojik amaçlarıyla kullanmak isteyenlere dikkat etmelerini rica ediyorum. En küçük bir vesileyle bile vatandaşla polisi karşı karşıya getirecek birtakım hazırlıklar içinde olunuyor ve özellikle de altını vurguluyorum, sosyal medya alanı bir hukuksuzluk alanı olarak kullanılmaya çalışılıyor, buna da dikkati çekmek istiyorum."
 
Bakan Güler, "Suriye plakalı, bomba yüklü bir aracın Ankara'da olduğu iddialarına" yönelik soruya ise "Öyle bir şey yok, kesinlikle yok. Zaten öyle bir istihbarat alınsa, güvenlik güçleri gerekli izlemeleri yapıyorlar. Sizin söylediğinizden benim şimdi haberim oldu" yanıtını verdi.
 
Bombalı araçla ilgili Hürriyet'in iddiası neydi?
 
SURİYE plakalı bomba yüklü bir aracın, Ankara'da olduğu istihbaratı üzerine kentte alarm verildi. Terör, istihbarat ve özel harekat polisi de kentte önlemler alırken, araç plakası da sürekli anons edildi.
 
İstihbarat ve terör birimleri Adana'dan çalınan aracın hedefinin Ankara olduğu ve bombalı eylem gerçekleştireceğini rapor etti. "011474" plakalı, 2010 model, beyaz renkli Hyundai Elentra markalı araç tüm birimlere acil koduyla iletildi.
 
Aracın en son Ankara'da görüldüğü öne sürüldü. Terör, istihbarat ve trafik ekipleri güvenlik önlemlerini artırdı. Kent giriş çıkışlarında yapılan kontroller üst seviyeye çekildi. Vatandaşların yoğun olarak uğradığı meydanlar, AVM'ler ve camilerde de kontroller yapıldı.
 
MİT ve Emniyet İstihbarat daha önce de Suriye'den bomba yüklü olarak hareket eden 3 aracın Türkiye'ye yönelik bir saldırı gerçekleştireceği istihbaratını paylaşmışlardı. "Acil" koduyla il emniyet müdürlükleri ve jandarma ekiplerine söz konusu istihbarat iletilmişti. Ancak tüm çalışmalara rağmen araçların izine rastlanamamıştı.
 
Kaynak: ajanslar


 

Bu haber toplam 1464 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri