Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Okul araç gereçleri kanser saçıyor

28.09.2011 12:49
Ortaya çıkan sonuçlar uzmanları dehşete düşürdü.

lköğretim öğrencilerinin kullandığı, sırt çantası, boya, renkli kalem, su matarası, beslenme çantası ve spor ayakkabılar ölüm saçıyor. Piyasada satılan her iki kırtasiye ürününden biri kanserojen madde içeriyor

Okullar açıldı, öğrenciler ders başı yaptı, çarşı pazar hareketlendi. Birbirinden renkli yüzlerce çeşit kırtasiye ürünü tezgâhlarda satın alınmayı bekliyor. Veliler her ne kadar bilinçli alışveriş yapmaya çalışsa da bazı fırsatçılar sağlığa zararlı malzemeleri piyasaya sürüyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın talimatıyla okul ürünlerinde yapılan denetimlerde ürkütücü sonuçlar çıktı. Denetimlerde, okul kıyafeti ve ayakkabı gibi giyim, boya, kalem, çanta, kalem kutusu, beslenme çantası ve su matarası gibi kırtasiye ürünlerinin yüzde 53'ünde kanser ve büyüme bozukluklarına neden olan "fitalat" tespit edildi.

PİYASA 'GÜVENSİZ' ÜRÜN DOLU

Tüketicilerin yoğun olarak alışveriş yaptıkları noktalarda ve büyük dağıtıcılar nezdinde yapılan denetimlerde, güvensizliğine ilişkin şüphe duyulan 13 çeşit ayakkabı, 41 çeşit tekstil ve 78 çeşit kırtasiye ürünü olmak üzere toplam 132 farklı üründen numuneler alınarak test yapıldı. Numune alınan bu ürünlerin yarısından fazlasının güvensiz olduğu tespit edildi.

Ceza yağacak

Laboratuvardan alınan test sonuçlarına göre, 10 çeşit ayakkabı ve 41 çeşit kırtasiye ürününde, izin verilen limitlerin üzerinde "fitalat" ve "azo boyar fitalat" bulunduğu belirlendi. Test sonuçları uygunsuz çıkan 51 üründen 50'sinde yüksek miktarda fitalat, bir üründe ise yüksek miktarda azo boyar madde bulundu. Kırtasiye ürünlerinin yüzde 53'ünün, deri ürünlerinin ise yüzde 77'sinin güvensiz olduğu görüldü.
Bakanlık, test sonuçları aykırı çıkan ürünlerin üretici veya ithalatçıları hakkında yasal işlem başlatacaklarını açıkladı.

Hormonları engelliyor

Plastiklerin yumuşatılması için kullanılan fitalat, kanser, böbrek ve karaciğer hastalıkları, cinsel gelişim problemleri, hormon yapısı, büyüme ve metabolizma bozukluklarına neden oluyor. Ayrıca anne karnındaki bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimini engelleyip yavaşlatıyor. Bu maddenin kullanımı bir çok ülkede yasaklandı. Tekstil ürünlerinde 4 ilde alınan 41 çeşit ürünün tamamının test sonuçlarının uygun çıkmasının memnuniyet verici olduğunu belirten bakanlık yetkilileri, çocukların sağlığını tehlikeye atacak en küçük bir ürünün okul çantasına, eve, okula girmesini engellemek amacında olduklarını, kötü niyetli üreticilere müsamaha gösterilmeyeceğini bildirdi.

Bu haber toplam 2388 defa okunmuştur
İthalat durdurulsun
R.İsmail Nergis
Kırtasiye araç ve gereçlerinin yüzde yetmişi çin menşeli Made in PRC yazısı var made in china yazılacak iken made in prc yazarak güven vermeye yelteniyorlar.Birçok kırtasiye ürünü atıl plastikten imalatı yapılmış ve nahoş kokuyorlar.çantasından kalemine çin malı.öncelikle yerli sanayiinin kaliteli mallarından tedarik etmeli illa ucuzluğundan dolayı çin malı alınacaksa ön incelemeden geçirilmeli EU ya uygunluğu saptanıp insan sağlığına zararlı olmadığı kanıtlanmalı sağlık müdürlüğünün müsaadesi ile alınmalıdır.Mümkünce birkaç lira fazla verilerek yerli ve kaliteli kırtasiye ürünleri kullanılmaladır.Unutulmamalıdır ki çin mallarında kaliteye önem verilmez sadece para kazanmak için imal ediyorlar Türkiyeye satıyorlar. Avrupa menşeli mallar yıllarca kullanılırken kolay kolay bozulmuyor eskimiyor çin malları kısa sürede bozulup çöplüğe atılıyor.Madem ithalat yapılacak kaliteli çin malı alın bari de kanserden ve kanserojen maddelerden korunalım sağlık en değerli hazinemizdir
28 Eylül 2011 Çarşamba 13:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri