Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÜN 24 ORUÇ 22 SAAT

31.05.2016 10:08
İskandinav ülkeleri günde kaç saat oruç tutacak?

Stockholm İsveç Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşaviri Fatih Mehmet Karaca'nın gelişi ve camiye girişi Stockholm İsveç Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşaviri Fatih Mehmet Karaca'ın açıklamaları Cami içerisinden görüntüler İskandinav ülkelerinde oruç 22 saati bulacak Bu yıl İsveç, Norveç, İzlanda ve Finlandiya gibi kuzey ülkelerinin bazı bölgelerinde oruç yaklaşık 22 saat tutulacak.

1 gün önce

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : 
Stockholm  İsveç Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşaviri  Fatih  Mehmet Karaca'nın gelişi ve camiye girişi
Stockholm  İsveç Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşaviri  Fatih  Mehmet Karaca'ın açıklamaları 
Cami içerisinden görüntüler İskandinav ülkelerinde oruç 22 saati bulacak
Bu yıl  İsveç,  Norveç,  İzlanda ve  Finlandiya gibi kuzey ülkelerinin bazı bölgelerinde oruç yaklaşık 22 saat tutulacak.
İsveç,  Norveç ve  İzlanda'nın bazı kentlerinde Müslümanlar bu ramazanda yaklaşık 22 saat oruç tutacak.

Stockholm  İsveç Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşaviri  Fatih  Mehmet Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Diyanet İşleri Başkanlığı imsakiyesine göre  İsveç'in Kiruna ve  Norveç'in Tromso kentleri ile  İzlanda'nın başkenti Reykjavik'ta oruç süresinin yaklaşık 22 saati bulacağını,  Stockholm, Oslo,  Kopenhag ve Helsinki'de ise oruç süresinin 20 saat olacağını söyledi.

İmsakiyeye göre,  İzlanda'nın kuzeyindeki Reykjavik kentinde yaşayan Müslümanlar ramazan ayının ilk gününde 21 saat 38 dakika ile dünyanın en uzun orucunu tutacakken, Müslümanların en kısa süre oruç tutacağı yer ise 9 saat 7 dakika ile  Arjantin'in Ushuaia kenti olacak.

"Diğer Müslüman topluluklar da uyacak" 
Karaca,  Türkiye dışındaki ülkelerden Müslüman toplulukların da namaz vakitleri, iftar ve sahur vakitlerinde  Diyanet İşleri Başkanlığı İmsakiyesine uyacağını belirterek, şunları kaydetti: 

"Geçen sene  Stockholm'de düzenlenen  Avrupa Fetva Meclisi'nin toplantısı sonrasında  Diyanet İşleri Başkanlığının takip ettiği vakit hesaplama usulü, burada yaşayan diğer Müslüman topluluklar tarafından kabul edilmiş ve bundan sonra namaz vakitleri, iftar ve sahur vakitlerinde başkanlığımızın belirlediği namaz vakitlerinin uygulanması kararı alınmıştır. Yaklaşık 134 yerleşim birimi için  Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından hazırlanan namaz vakitleri ilgili Müslüman topluluklara ulaştırılmıştır. Bizim için son derece sevindirici olan bu gelişmeyi buradaki din kardeşlerimizle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu vesileyle Rabbimizden diğer konularda da Müslümanların birliğini gerçekleştirmesi için dua ediyorum."
Bu haber toplam 2050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri