Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güneş enerjisiyle çalışan en hızlı araç!

08.01.2011 12:08
Avustralya’nın Sydney kentindeki New South Wales Üniversitesi (UNSW) öğrencileri, dünyanın güneş enerjisiyle çalışan en hızlı aracını geliştirerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

IVy’ adlı araç, saatte 88 kilometre hıza ulaşmayı başardı.

Ülkenin güneyindeki Nowra kentinde yer alan HMAS Albatross donanma üssünde, dün yapılan test sırasında daha önce 79 kilometre olan hız rekoru aşıldı. Tamamen üniversite bünyesinde geliştirilen IVy’de yeni nesil silikon güneş hücreleri kullanıldı. Hücrelerin şarj edilmesi için geliştirilen 25 kilogramlık batarya, rekor denemesi için araçtan çıkarıldı. IVy, deneme sırasında 1200 watt’lık enerji üretti. Bu da neredeyse bir ekmek kızartma makinesinin harcadığı enerjiye eşdeğer. IVy’nın hızı, geçtiğimiz yıl resmi olmayan bir yarışmada 103 kilometreye ulaşmış, araç kendi kategorisinde birinciliğe ulaşmıştı.

Proje lideri Daniel Friedman, kırdıkları rekorla güneş enerjisine daha fazla dikkat çekmeyi umut ettiklerini ve insanları yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmeyi hedeflerini kaydetti. IVy’yi süren profesyonel yarışçı Barton Mawer ise, denemeden önce kendilerine olan güvenlerinin tam olduğunu belirterek, “Tek ihtiyacımız olan biraz güneş ışığıydı. Başardık” dedi.

Guinness yetkilileri, rekorun kırılmasının ardından projeyi yürüten UNSW ekibine sertifikalarını teslim etti.

Bu haber toplam 1904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri