Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güneş'ten 'Cumayı kaza yapın' skandalı...

23.04.2011 00:45
CHP'nin dün seçim bildirgesini de açıkladığı aday tanıtım toplantısının Cuma saatine denk getirilmesi bazı partili adayları zor durumda bırakmıştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, dün partisinin aday tanıtım toplantısının Cuma namazı saatine denk getirilmesine yönelik eleştirilere "Böyle bir sıkıntıları varsa kaza etsinler. Cuma namazı kaza edilmez değil, her namaz kaza edilir." dedi. Güneş, CHP olarak özel yaşantılarını siyasal işlevlerine karıştırmadıklarını söyledi.

CHP'nin dün seçim bildirgesini de açıkladığı aday tanıtım toplantısının Cuma saatine denk getirilmesi bazı partili adayları zor durumda bırakmıştı. Adayların bir bölümü namaza giderken, bir bölümü Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını dinlemeyi tercih etti. CHP'li Hurşit Güneş, tören sonrası Sky Türk'ün canlı yayınında konuyla ilgili sorulara muhatap oldu. Cuma saatinde tören yapılmasını eleştiren izleyicilere Güneş, "Böyle bir sıkıntıları varsa kaza etsinler. Cuma namazı kaza edilmez değil, her namaz kaza edilir. Ama bu tartışmayı uygun bulmuyorum. Biz CHP'liler olarak özel yaşantımızla siyasal işlevlerimizi karıştırmayız" şeklinde karşılık verdi.

İslam alimlerine göre Cuma namazının kazası bulunmuyor. Ömer Nasuhi Bilmen, ünlü ilmihal kitabında bu konuda "Cuma namazını kılabilmek için öğle vakti devam etmek üzere olmalıdır. Bu vakit çıktı mı, artık cuma namazını kılmak veya kaza etmek caiz olmaz. O günün öğle namazı da kılınmamış ise, yalnız onu kaza etmek gerekir." görüşlerine yer veriyor.

İŞTE SİYASET TARİHİNE GEÇECEK O SKANDAL...


 

Bu haber toplam 5554 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri