Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güney içimize sızamadı

28 Ocak 2009 / 07:32
Doğu Perinçek savunmasında Tuncay Güney, Zekeriya Öztürk ve Mehmet Eymür'ü hedef aldı.
İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 2001'de polise verdiği ifade ile Ergenekon'u deşifre eden Tuncay Güney'in eski MİT Kontr Terör Daire Başkanı Mehmet Eymür'e çalıştığını ancak İşçi Partisi'ne sızamadığını ileri sürdü. Perinçek, sanıklardan Mehmet Zekeriya Öztürk'ün de İşçi Partisi'nin kanalı Ulusalkanal'da Eymür için ajanlık yaptığını ancak deşifre olduğunu iddia etti.
GÜNEY, EYMÜR'ÜN ADAMI

Ergenekon davasının 43. duruşmasında savunmasını sürdüren Doğu Perinçek, Tuncay Güney, Mehmet Eymür ve Mehmet Zekeriya Öztürk'ü hedef aldı. Tuncay Güney'in Aydınlık Dergisi ve Ulusal Kanal'da çalışmadığını ve buralara kesinlikle sızamadığını ileri süren Perinçek, 'İddianameye göre İP ve yöneticilerinin Ergenekon ile bir tek bağı var o da Tuncay Güney' dedi. Güney'in Mehmet Eymür'ün adamı olduğunu ve MİT, polis, askeri istihbarat örgütleri ile ilişkisi olduğunu ileri süren Perinçek, '2007 sonunda Türkiye'ye geldi ve bunu kanıtlayacağız' dedi.

BENİ ÖLDÜRMEK İSTEDİ

Eymür'ün kendisine suikast düzenlediğini, bunun çeşitli beyanlarla ortaya çıktığını ileri süren Perinçek, "Eymür ve Atasagun grubu internet sitelerinde birbirlerini bu konuda suçladıklarını Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın da olayı açıkladığını' ileri sürdü. Perinçek 'Eymür'ün bilgi notunda bizimle ilgili bir suçlama yok. Yalnız görevi olmadığı halde IP ve benim hakkımda araştırma yaptığını kabul ediyor. Eymür'ün bütün hayatı CIA ve MOSSAD ile Türk ordusuna karşı faaliyetlerle geçmiştir' dedi.

Sanıklardan Mehmet Zekeriya Öztürk'ün de Eymür'ün adamı olduğunu öne süren Doğu Perinçek, Ulusal Kanal'da gizli faaliyetler yürüttüğü için işten atıldığını anlattı.

ÖZTÜRK'Ü YAKALADIK

Öztürk'ün Ulusalkanal'da 3-4 ay çalıştığını söyleyen Perinçek, bu dönemde Türk istihbarat ajanlarının dahi bilmemesi gereken bazı bilgi notlarını hizmet ettiği kişiye verdiğini ileri sürdü. Perinçek, 'Zekeriya Öztürk, bir mektubunda Ulusal Kanal'a bir kurum tarafından yollandığını anlatıyor. 'Amerikan Büyükelçiliği' ile görüştüm diyor. Elçiliğin sınırsız güveni bana tam diyor. Hayat garantisi istiyor. İşte Eymür'ün adamları. Birisi Tuncay Güney, diğeri Mehmet Zekeriya Öztürk. Eymür kimle çalışsa Amerikan bağlantılı çıkıyor' dedi.


4 duruşmada 18.5 saat konuşma yaptı

Perinçek 4 duruşma, 18,5 saat süren savunmasının son bölümünde mahkeme heyetine hitap etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı'nın Ergenekon iddianamesine sahip çıkmadığını ileri süren Perinçek, başsavcının 'Bu soruşturmayı o savcılar yaptı, iddianameyi başsavcı vekili imzaladı, ben imzalamadım' dediğini ileri sürdü. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 'soruşturmada dış güçlerin parmağı var' sözleriyle kendini savunan Perinçek, iddianameyi eleştirdi. Perinçek konuşmasını 'Hakimlere ve savcılara güvenmek istiyorum' diyerek bitirdi.


Baykal'ı da savundu

Perinçek, "Bu deliller ışığında kimse bu örgütü kuramaz. Burada bir örgüt yok. Böyle bir örgüt yok. ABD istedi diye bu örgüt kurulamaz. Her şeyden önce ortak bir ideoloji yok. Buradaki tek örgüt İşçi Partisi'nin örgütüdür. Ben bu insanları örgütlenmedikleri için hep eleştirdim. Tarih bu insanları yargılayacaksa, örgüt kurmadılar diye yargılayacak. 'Bu hayasız akını durdurmak için örgüt kurmadılar, hapislere düştüler' diye yazacak. Hep söyledim bu işler bireysel olmaz, örgütlenmeden olmaz" şeklinde konuştu. Doğu Perinçek, dosyadaki belgelerden bir kısım isimlerin kapatıldığı şemadaki bazı kişileri tahmin ettiklerini anlatarak, CHP lideri Deniz Baykal'ın da soruşturmaya karıştırılmaya çalışıldığını öne sürdü.


Örgüt dediğin İP gibi olur

İddianamede geçen 'Ergenekon terör örgütü'nün varolduğuna inanmadığını söyleyen Perinçek, "Örgüt İşçi Partisi (İP) gibi olur" dedi. Perinçek, davada İP üyesi sanıklar arasında herhangi bir tartışma ya da anlaşmazlık yaşanmadığına dikkati çekti ve bunun aynı parti örgütünün içinde bulunmaktan kaynaklandığını söyledi. Perinçek, Ergenekon sanıkları Kemal Alemdaroğlu ve İlhan Selçuk gibi isimlere sürekli 'örgüt kuralım' dediğini belirterek “Örgütlenmedikleri için şimdi burada yargılanıyorlar” şeklinde konuştu.Kaynak:
Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri