Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güney Kıbrıs'tan Erdoğan'a tepki

09.02.2013 02:02
Erdoğan'ın "Kıbrıs diye bir devlet yoktur" şeklindeki açıklamasına Rum yetkililerden tepki geldi.

Güney Kıbrıs Rum kesiminde yayınlanman Politis ve diğer gazeteler, Rum Hükümet Sözcüsü Vekili Hristos Hristofidis'in, Türkiye'nin bu teziyle "tüm uluslararası toplumla zıt düştüğünü" söylediğini yazdı.

ERDOĞAN'A TEPKİ

Habere göre Hristofidis: "Erdoğan'ın kışkırtıcılığı ve kabadayılığı, özgürlük ve yeniden birleşmeye olan kararlılığımızı değiştiremez. Kıbrıs Cumhuriyeti BM üyesi ve geçtiğimiz altı ay boyunca dönem başkanlığını yürüttüğü AB'nin tam üyesi olan bir ülkedir ve doğal zenginliklerimizi kullanmak gibi egemenlik haklarını tam şekilde uygulamaktadır" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'NİN AB PERSPEKTİFİ KIBRIS'A BAĞLI"

Habere göre DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in seçim kurmaylığından da Erdoğan'a yanıt geldi. Anastasiadis'in Basın Sözcüsü Tasos Mitsopulos, "Türkiye'nin her türlü AB perspektifinin AB üyesi olan ve sözü geçen Kıbrıs'a bağlı olduğunu" iddia ederek Rum hükümetine Erdoğan'ı şikayet etme girişimleri başlatması çağrısında bulundu. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis de, Güney Kıbrıs'ın AB üyesi bir devlet olduğunu hatırlatarak Erdoğan'a yanıt verirken, bağımsız başkan adayı Yorgos Lillikas ise, "yanlış hislere kapılan ve doğalgazın Türkiye üzerinden AB'ye götürülmesini isteyenlerin bu açıklamaya bakarak ayaklarının yere basmasını umut ettiğini" söyledi 

Bu haber toplam 2186 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri