Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güneydoğu'yu Karıştıran Talimatlar!!!

18.05.2011 11:28
YSK'nın bağımsız adaylar hamlesi ile başlayan ve son terörist cenazeleri ile doruğa çıkan Güneydoğu'daki olayların perde arkasında ne var?

Seçimlere yaklaştıkça tansiyon giderek artıyor. Özellikle Güneydoğu'da YSK'nın BDP destekli bağımsız adayları önce veto etmesi sonra yeniden kabul etmesiyle başlayan süreç, Şırnak-Hakkari hattında geçtiğimiz günlerde öldürülen 12 PKK'lının cenazelerinin teslim edilip edilmemesi tartışmasıyle üst seviyeye çıktı.

Bugün ve Radikal gazeteleri bugün bu konuya geniş yer ayırdılar. Bu konuda Şırnak Valisi Vahdettin Özkan ile 23. Sınır Tümen Komutanı Mustafa Bakıcı arasında tartışmanın çıktığı iddia ediliyor.

Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın 3 terörist cenazesini sınırın Irak tarafında kaldığı için aldırmadığı ve olayların buradan patlak verdiği öne sürüldü.

İşte Bugün Gazetesi'nde bu konuyla ilgili çıkan haber;

Güneydoğu’daki gerilimin arkasından Tümgeneral Bakıcı’nın uygulamaları çıktı.

Karıştıran talimatlar  Valinin talimatlarına direnen Bakıcı, tartışmalı kararlara imza attı. Terörist cenazelerini hassas il olan Şırnak’a getirtti. Kalabalığa zor kullanılması talimatı verdi.

13 Mayıs’ta Şırnak-Hakkari sınırında 5 teröristin, 14 Mayıs’ta da Kuzey Irak tarafında bulunan Biliçtepe’de 7 teröristin öldürülmesi üzerine Güneydoğu’da ortalık karıştı. KCK ve BDP terörist cenazelerini provokasyonmalzemesi haline getirirken BDP tarafından tüm Türkiye’de 3 günlük yas ilan edildi. Okulların boykot edilmesi, kepenklerin kapatılması, parti binaları ve evlere siyah bez bağlanması istendi. Belediye otobüsleri çalışmadı, çöpler toplanmadı. CHP İl Başkanlığı da seçimbürosunu kapatarak yas kararına destek verdi. Bölgede Şırnak merkezli gerginlik devamederken yükselen tansiyonun arka planında 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın uygulamalarının olduğu ileri sürüldü. Bakıcı’nın 13-14Mayıs’ta 12 teröristin öldürülmesi sonrasındaki uygulamaları, BDP’li vekil ve yerel yöneticilerin tepkisine neden oldu.

PROVOKASYON TELEFONU

İlk gerginlik, Kuzey Irak’ta öldürülen 7 teröristten 4’ünün cenazesi asker tarafından alınırken 3’ünün cenazesinin sınırda bırakılmasıyla patlak verdi. Bakıcı’nın bu uygulaması BDP’nin ilan ettiği boykotun sebebi olarak gösterildi. Terörist cenazelerinin getirilmesinin ardından da BDP teşkilatlarına telefon edilerek "Leşlerinizi gelin alın" dendiği iddia edildi. Bakıcı’nın, 3 terörist cenazesini, sınırın Irak tarafında kaldığı gerekçesiyle aldırmadığı öğrenildi. Ancak askeri birimlerin, yetkileri kapsamında Irak sınırından 15 kilometre içeriye kadar girerek operasyon yürütebildikleri vurgulandı. Ayrıca Bakıcı, Genelkurmay Başkanlığı’ndan emir aldığını belirterek sınır dışından giriş yapacak olan grupta yer alan herkese işlem yapılması talimatı verdi. Terörist cenazelerinin bugüne kadar genel bir uygulama olarak Hakkari ve Şırnak gibi toplumsal hassasiyet ve örgütsel provokasyonun üst seviyede olduğu yerler yerine otopsi için Diyarbakır ya da Malatya’ya gönderildiği belirtildi. Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı, çatışma bölgesinden getirilen 4 terörist cenazesinin Diyarbakır’a gönderilmesi talimatını verdi. Ancak Bakıcı, savcının talimatına rağmen cenazeleri Şırnak şehir merkezine getirtti.

GÜÇ GÖSTERİSİ

Teröristlerin öldürülmesiyle hassasiyeti yükselen bölgede, terörist cenazelerinin de Şırnak’a gönderilmesi PKK ve BDP tarafından toplumsal olayların kışkırtılması amacıyla propaganda malzemesi olarak kullanıldı. Şırnak Hakkari sınırında öldürülen 5 teröristin cenazelerinin alınmasında da benzer sorunlar yaşandı. 150 kişilik bir grup Kureyşin tepesinde bulunan 5 cenazeyi almaya gitti. Ancak sadece bir tanesi alınabildi. Şırnak Valisi, Bakıcı’ya terörist cenazesinin Şırnak’a getirilmesi sırasında ve sonrasında gerilim yaşanmaması için gerekli güvenlik tedbirlerini alması ve arama yapılmaması talimatını verdi. Ancak Bakıcı, "Devletin duruşunu ve gücünü göstermemiz gerekir" sözleriyle bu talimata karşı çıktı. Grubun Şırnak’a girişinde arama yapıldı. Bakıcı gruba sertmüdahale emri verdi. Grubun şehre gelişinde asker havaya ateş açtı.

Radikal Gazetesi'nde bu konuyla ilgili çıkan haber;

Şırnak sınırında geçen hafta 12 PKK’lının öldürülmesinin ardından yaşanan gerginlikle ilgili bölgeden çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. 23. Sınır Tümen Komutanı Mustafa Bakıcı’nın, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan’la karşı karşıya geldiği ve “Teröristler devletin gücünü görmeli” diyerek cesetlerin Türkiye’ye getirilmesine karşı çıktığı öne sürüldü.

Vali Özkan ile Bakıcı arasındaki görüş ayrılığı üç gün önce, iki operasyonda öldürülen 12 PKK’lının cesetleriyle ilgili tartışmada günyüzüne çıktı. Özkan’ın “Devletin şefkatli elini göstermeliyiz” diyerek Bakıcı’nın uygulamalarını eleştirdiği, Bakıcı’nın ise “Teröristler devletin gücünü görmeli” diyerek bölgedeki gerginliği yükselttiği iddia edildi. Twitter’da konuyla ilgili dün yayınladığı mesajda “Hükümet yoktu, inisiyatifsizdi. Vali, kaymakam çırpındı, orada bulunarak yeni ölümleri önledik” diyen BDP milletvekili Hasip Kaplan’ın sözleri de iddiaları destekledi.

İlk gerginlik aynı çatışmada öldürülen yedi PKK’lıdan dördünün cenazesi asker tarafından alınırken, üçünün sınırda bırakılması nedeniyle başladı. Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın emriyle üç teröristin cenazesi ‘kritik yerde bulundukları’ gerekçesiyle bırakıldı. İddiaya göre, Şırnak ve civarı illerdeki BDP teşkilatlarına telefon edilerek, “Leşlerinizi gelin alın” denildi. Cenazelerin getirilmemesi BDP’lilerin yoğun tepkisiyle karşılandı ve bölge karıştı.

PKK’lıların cenazeleri, otopsi için genellikle Diyarbakır ve Malatya’ya gönderiliyor. Bu olayda da Şırnak Başsavcısı, çatışma bölgesinden alınan dört cenazenin taşınabilmesi için bir askeri helikopter istedi. Ancak iddiaya karşı üst düzey askeri yetkililer direndi. Ve Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı, yüzlerce kişi sınırı aşıp Irak tarafına geçti ve cenazeleri aldı. Bazı askeri yetkililerin cenazesini almaya giden vatandaşlara yönelik güç kullanma girişimlerine de mülki amirlerin engel olduğu iddialar arasında.
 

Bu haber toplam 1624 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri