Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Gurbetçi vaate değil ideolojiye bakıyor'

05.05.2015 17:09
Türkiye, 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimleri için son viraja girdi. Genel seçimleri etkileyecek en büyük faktörlerden birisi ise yurt dışı oylar... AK Parti, yurt dışı oylarda ipi göğisleyecek gibi görünüyor.

2015 Genel Seçimleri yaklaşırken yurt dışında yaşayan seçmenlerin kime oy vereceği merak konusu oldu. ORC Araştırma Şirketi Genel Müdürü Mehmet Murat Pösteki, Ajanshaber.com'dan Ozan Alaca'ya yaptığı açıklamada ülke dışından gelecek oyların vaatlerden değil, ideolojiden etkilendiğini; AK Parti’nin de bu oyların büyük çoğunluğunu alacağının göründüğünü söyledi.

 

İşte Mehmet Murat Pösteki'nin değerlendirmesi....

 

“YURT DIŞI OYLARI İDEOLOJİK OYLARDIR”

7 Haziran seçimlerinden önce araştırma şirketleri ve medya daha çok ülke geneli hakkında kamuoyu araştırmaları yaptığından yurt dışındaki yurttaşlarımızın kararları ve 7 Haziran Genel Seçimlerine olacak tepkileri daha çok merak ediliyor. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın oy verme kriterleri ülke içerisinde yer alan kişilerden farklılık teşkil ediyor. Çünkü ülke içerisinde var olan seçmenler daha çok somut vaatler ve ekonomik vaatler üzerinden hareket ediyor. Ülke sınırları dışında kalan seçmenler ise seçimlere biraz daha ideolojik bakıyor. İdeolojinin yanında kanaat önderleri de ciddi anlamda ülke dışındaki oyları etkiliyor.

 

“YURT DIŞINDAKİ OYLARIN ÇOĞU AK PARTİ’YE GİDECEK”

 

Yurtdışında yer alan seçmenlerin yaklaşık yüzde 80’i milliyetçi muhafazakâr kesime dâhil. O nedenle yurt dışından gelecek oyların yüzde 70’i AK Parti’ye gidecek gibi görünüyor. Bu da her seçimde böyle oluyor zaten. Yurtdışında yüzde 30’luk bir Alevi-Kürt oyu söz konusudur. Bunlarda ideolojik nedenlerden dolayı bir kısmı HDP’ye, bir kısım Alevi’de HDP barajı geçsin diye oyunu HDP’ye kullanacak kalan kısım ise CHP’ye oyunu verecektir. Geçmişten bugüne kadar bu şekilde olmuştur.

 

“YURT DIŞI SEÇMENLERİ ERDOĞAN’DAN MEMNUN”

Yurtdışında lider vasfı çok önemli bir fonksiyon olarak gösteriliyor. AK Parti bu özelliğinden dolayı iyi bir oy elde edecek. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’da yaşayan halkımız tarafından çok seviliyor. AK Parti’nin bu seçimlerde yurtdışında 1 milyon oy civarında bir geri dönüş alacağını düşünüyorum. Bu oy oranı da yüzde 2,5’luk bir oya tekabül ediyor. Geçen seçimlerden farklı olarak Avrupa’’da randevu sistemi kalktığı için dışardan seçime katılan oy oranı da buna oranla artacak. Bu durum ise en çok AK Parti’nin işine yarayacak.

Bu haber toplam 1470 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri