Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güzel: 'Türkiye küresel güç haline geliyor'

16.10.2012 01:09
Gazeteci-Yazar Hasan Celal Güzel, Türkiye’nin 2071 yılında küresel güç haline geleceğini savundu. Güzel, 'İstikrar bozulmazsa, bu devamlı kalkınma eğilimi devam ederse, bence geleceğini kızıl elması m

Gazeteci-Yazar Hasan Celal Güzel, Türkiye’nin 2071 yılında küresel güç haline geleceğini savundu. Güzel, 'İstikrar bozulmazsa, bu devamlı kalkınma eğilimi devam ederse, bence geleceğini kızıl elması meydana getirecektir. Hem Türk dünyasının, hem İslam dünyasının lideri olacaktır. Ağabey demiyorum, efendisi demiyoruz. Ama lideri olacaktır.' dedi.

Güzel, Giresun Üniversitesi’nin 7. akademik yıl açılış törenine katıldı. Güre Yerleşkesi’nde düzenlenen törende açılış dersini verdi. Güzel, '21. Yüzyılda Türkiye Vizyonu' konulu dersinde Türkiye’nin 21. yüzyıldaki konumunu değerlendirdi. Türkiye’nin 21. yüzyılda küresel güç olacağı yönünde fütürologların ortak düşünce içerisinde bulunduklarına işaret eden Güzel, 'Bir istatistik ilmi var. İstatistik müspet bir ilim, daha doğrusu bir tekniktir. İstatistik belirli seneler içerisinde analizler yapar. Dönemler vardır. Bir yıllık veya 6 aylık kısa dönemdir. 5 yıllık dönem orta vadeli bir dönemdir. 5 yıldan fazlası da artık stratejik dönemdir. Uzun vadeli dönemdir. Zaten 5 yıldan sonrası artık fütürolojiye girer. Fütüroloji ‘gelecek bilimi’ demektir. Aslında bilim kurgu ile bilim arası bir yerdedir. Tam yerine oturmuş değil. Ama fütüroloji artık ciddi bir şekilde yapılır hale geldi. Yoksa bilmem nerde ki, bilmem ne bacının fala bakarak yaptığı bir iş değil bu. Çok ciddi şekilde analizler yapılıyor. ‘Şu şartlarda giderseniz ekonomide şu noktaya gelirsiniz’ gibi bir analiz. Şimdi bu son 10 yıllık dönemin kızıl elması da bana göre Türkiye’de 2 dönem altında analiz edilebilir.
Birisi 2023 hedefi, birisi de Sayın Başbakan’ın 30 Eylül’deki bir siyasi konuşmasında ilk defa söylediği 2071 hedefi. İşte bence Türkiye’nin 21. yüzyıl vizyonu bu hedefler çerçevesinde değerlendirilebilir.' dedi.

Ümitli olduğunu ifade eden Güzel, 'Yaptığımız analizlerde çeşitli varsayımlarla kişi basına geliri 30 bin bandına getirebiliyorsunuz. Diğer somut hedef ise Türkiye’nin dünyanın ilk büyük 10 ekonomisi arasına girmesidir. Ancak Başbakanın asıl kızıl elması ise 2071 vizyonudur. Yani Türklerin Anadolu’ya yerleşmesinin bininci yıldönümüdür. Ben bu zamanda olamam ama siz yaşlı da olsanız görebileceksiniz. Allah’ın ve tabiatın kanunları var. Sizlerin de 2071’in Türk Yılı yapılmasında emeğiniz olacak. Sadece benim değil, İsrail bilim adamlarının olduğu, çok çeşitli fütürologlar Türkiye’nin 2 binli yılların ortalarında bir küresel güç haline geleceği hususunda ittifak halindeler. Şuanda da küresel güç halindeyiz. Bazıları bunu bilmiyor, kabul etmiyorlar. Tabi siyasi muhalefet düşüncesi içerisinde oluyorlar. Ama bunu inkar etmemek gerekiyor. İstikrar bozulmazsa, bu devamlı kalkınma eğimi devam ederse, bence geleceğini kızıl elmasını meydana getirecektir. Hem Türk dünyasının, hem İslam dünyasının lideri olacaktır. Bankız ağabey demiyorum, efendisi demiyoruz. Ama lideri olacaktır. Hem Türk dünyasındaki birleşme ve federatif eğilimler meydana gelecektir. Evvela konfederasyon sonra federasyon kurulacaktır. Hem de İslam dünyasında konfederatif eğilimler meydana gelecektir. Hem de eski Osmanlı Memaliğinde Osmanlı milletler topluluğu kurulacaktır. Bütün bunların neticesinde inşallah Türkiye’nin 21. yüzyıl vizyonu hepi,mizin iftiharla görebileceği bir vizyon olacaktır.' değerlendirmesinde bulundu.

Güzel’e konuşmasının ardından Giresun Valisi Dursun Ali Şahin tarafından üniversite adına Teşekkür Plaket'i verildi.  

Bu haber toplam 6168 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri