Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GYV Başkanı Yeşil: Operasyonlar bize yaramadı, arkasında hükümet var

28.05.2014 17:19
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, 17 Aralık darbe girişiminin ardında AK Parti hükümetinin olduğunu iddia etti.

Gülen Grubuna bağlı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) Başkanı Mustafa Yeşil, AK Parti hükümetine yönelik 17 ve 25 Aralık operasyonlarını arkasında kendilerini olmadığını öne sürdü.

Al Jazeera Türk’ten İrfan Bozan’a verdiği mülakatta Gülen grubunun hiçbir operasyonla ilişkisi bulunmadığını ifade eden Yeşil, iktidarın istemediği hiçbir şeyi bürokrasinin yapmaya gücünün yetmeyeceğini savundu.

BÜROKRATİK YAPI HÜKÜMETE BAĞLI!

Hatip Dicle’nin “Bize yapılan operasyonun aklı cemaate aittir”sözlerine cevap veren Yeşil, “Bir siyasi iktidar kendi iktidar gücü ve kendi muradı dışında bürokratik yapıda herhangi birfarklı muameleye izni olmadan mevcut bürokratik yapı adım atabilir mi? Bu mümkün mü? Bakın 17 Aralık’tan sonra en haklı olunan hukuki sürecin işlemesinde bile siyasi iktidar vaziyet ve tavır aldığında manzaranın ne olduğunu gördük. Aynı şekilde daha önceki KCK operasyonlarında benzer çalışmalarda da iktidarın onay ve tasvibine uygun gelmedi diyelim. Bugün karşı çıkabilecek gücü vardı da, o gün buna karşı çıkacak gücü mü yoktu? Aynı iktidardı. Mevcut siyasal iktidarın arkasında durmadığı bir meseleyi bürokratik zeminin icra şansı yoktur” dedi.

 

İNSANIN AKLINA 17 ARALIK’I HÜKÜMETİN YAPTIRDIĞI GELİYOR

Yeşil, Gülen grubu medyasının Kasım ayında dershane düzenlemesi sonrası attığı manşetler ve sonrasında meydana gelen 17 Aralık operasyonunun bir tesadüf mü olduğu yönündeki soruya “Dershanecilikle ilgili bir hamle yapıldı. Belirli bir makul sürece gelmişti olay. Ben şimdi bakıyorum da 17 Aralık acaba bundan sonra yapılan ve takip edilen takvime, bugün gelinen noktaya baktığınız zaman yani insanın aklına bazen şu bile geliyor, acaba bu iradi bir hamle miydi ki, bunun arkasından bu kadar büyük ve köklü değişimler ve operasyonlar yaşandı?” dedi.

Bozan’ın ‘17 Aralık operasyonunu hükümetin yaptırdığını mı kastediyorsunuz?’ sorusuna “Şunu diyorum arkadan yapılanlara baktığımda insanın aklına böyle bile gelebiliyor” şeklinde cevap vererek operasyondan kimin fayda sağladığına bakılmasını istedi.

HAKKI TEMSİL ETMEYENLER KAYBEDECEK!

17 Aralık operasyonunun Gülen grubunun işine gelen bir durum olmadığını iddia eden Yeşil, cemaate bağlı yayın organlarının operasyonları abartılı ve yanlı şekilde haberleştirmesini açıklayamazken “Ben netice itibariyle hakkı temsil etmeyenlerin yalan ve iftira üzerine anlayış ve zihniyetini kuranların kaybedeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri