Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ha Hitler ha Netanyahu

01.06.2015 08:32
Gazze’deki ambargoyu delmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail’in düzenlediği saldırının 5’inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen “Özgür Kudüs Yürüyüşü” düzenlendi. Fatih Camii’nden başlayan yürüyüş, Edirnekapı Şehitliği’nde sona erdi.

“Dünyanın vicdanı” olmak adına 750 aktivist ile Gazze’ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail’in düzenlediği saldırının 5’inci yıldönümü münasebetiyle İstanbul’da yoğun katılımın olduğu, ”Özgür Kudüs Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Fatih Camii’nde ikindi namazından sonra avluya kurulan platformda program düzenlendi. “Yaşasın Özgür Filistin”, “Mavi Marmara Onurumuzdur”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir” pankartlarının açıldığı eylemde, “Kudüs’e Selam, Direnişe Devam”, “Şehitlerin Yolunu Sürdüreceğiz”, “İstanbul’dan Gazze’ye Direnişe Bin Selam” ve “Kahrolsun İsrail” sloganları atıldı. Türkiye, Filistin, Tevhid ve İHH bayraklarının yer aldığı eylemde, Mavi Marmara’da şehit olan 10 kişinin ismi söylendi ve halk tarafından, “burada” denildi. 

OYUNCAK GÖTÜRÜYORDUK

İHH Başkanı Bülent Yıldırım yaptığı konuşmada, İsrail’in en iyi komandolarının, “dört dakika içerisinde bu gemiyi alırız” deyip de Mavi Marmara gemisine başlattığı ve 1,5 saatte bile gemiyi alamadığı ancak, teslim olduktan sonra gemiyi alabildikleri saldırının üzerinden tam 5 sene geçtiğini söyledi. Yıldırım; “Silahsızdık. Gazze’deki yetimlere oyuncak götürüyorduk. Bütün dünya arkamızdaydı. Doğu Akdeniz’deydik. Açık denizlerdeydik… İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarının karasularına dahi girmemiştik. Kalleşçe, haince, korkakça saldırdılar, ateş ettiler. Silahsızdık ama cesurduk. Ölsek de öldürmeyecektik. Zehir içtik ve İsrail’in zalimliğini bütün dünyaya gösterdik” dedi. 

İsrail, Mavi Marmara’ya saldırdığı günden itibaren artık yalnızdır” diyen Bülent Yıldırım; “Netanyahu Hitler gibidir. Almanya’da masum çocukları öldüren Hitler ile Gazze’de masum çocukları öldüren Netanyahu arasında hiçbir fark yoktur” şeklinde konuştu. 

MAVİ MARMARA İNSANLIĞIN VİCDANINI TEMSİL EDİYOR

Gazetemiz yazarı Abdurrahman Dilipak da, “Mavi Marmara din davasıdır. Filistin insanlık davasıdır.  Mavi Marmara insanlığın vicdanını temsil ediyor. İnsanlara Rablik taslayanlara bir başkaldırının adıdır, bir milattır. Her Müslüman bir bardak su dökse İsrail’i sel alır. Biz bardaklarımızı kanlarımız ve gözyaşlarımız ile bile doldururuz” diye konuştu.
Fatih Camii’nden başlayan yürüyüş, Mavi Marmara şehitleri Cevdet Kılıçlar ile Necdet Yıldırım’ın kabirlerinin yer aldığı Edirnekapı Şehitliği’nde sona erdi.

Yeni Akit

Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri