Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak sınırında cenaze gerginliği

16.05.2011 22:56
Sınırı geçen 300 kişi öldürülen teröristlerin cenazesini aradı..

Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında iki ayrı operasyonda 12 PKK'lı teröristin öldürülmesinin ardından Güneydoğu'nun bazı il ve ilçelerinde esnaf bugün de kepenk açmadı, bazı ilçelerde kontaklar kapatıldı. Uludere'den sınırı geçen yaklaşık 300 kişi Irak tarafında bulunan 3 PKK'lının cenazesi alırken, sınırda güvenlik güçleri havaya uyarı ateşi açtı.

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nin Irak sınırında bulunan Yemişli Köyü'nünün sınır kesiminde iki ayrı operasyonda 12 teröristin öldürülmesinin ardından, bölgede yaşanan gerginlik sürüyor. Şırnak'ta teröristlerin öldürülmesi üzerine 3 günlük yas ilan edilirken, bugün başta Diyarbakır, Batman, Şırnak, il merkezleri ile bazı ilçelerde esnaf kepenk açmadı. Kepenklerin kapalı bulunduğu Batman'da bir grup,Turgut Özal Bulvarı üzerindeki billboardlardaki AK Parti milletvekili adaylarının posterlerinin yırtıp, camlarının kırdı.

CHP SEÇİM BÜROSUNU AÇMADI

Diyarbakır'ın büyük bölümünde kepenkler kapalı bulunurken, belediye yolcu otobüsleri çalışmadı, çöpler toplanmadı. BDP teşkilatlarına siyah bezler asıldı. Diyarbakır'daki kepenk kapatma eylemine CHP'de bir seçim bürosunu kapatarak destek verdi. CHP İl Başkanı Muzaffer Değer, "Tek seçim büromuz olan Salih Sümer'in seçim büromuzu halkın kararına duyduğumuz saygıdan dolayı biz de kapattık" dedi.

SINIRI GEÇİP CENAZELERİ ALDILAR

Uludere'nin Irak sınırında çatışmanın olduğu Yemişli Köyü'nün sınır kesiminde cenazeyi almak için BDP'nin desteklediği bağımsız milletvekili adayları Gültan Kışanak, Hasip Kaplan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de bölgeye gitti.

Öldürülen PKK'lıların 3'ünün cesetlerinin sınırın Irak tarafında bulunduğunun belirlenmesi üzerine yaklaşık 300 kişi, bu sabah Yemişli Köyü'nün Bilican Tepesi Mevkii'nde sınırı geçmek istedi. Geniş kapsamlı önlem alan güvenlik güçleri, sınırın geçilmesini izin vermedi. Yaşanan gerginlik sırasında güvenlik güçleri havaya uyarı ateşi açarken, yer yer gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginliğin ardından yaklaşık 300 kişi, 1 saat süren yolculuğun ardından sınırı geçti.

KIŞANAK, KAPLAN VE BAYDEMİR CENAZELERİ BEKLEDİ

Bilican Tepesi'nde Gültan Kışanak, Hasip Kaplan ve Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu kalabalık grup, cenazeleri beklerken; bölgeye Sikorsky helikopterlerle takviye birlikler indirilip, önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. Milletvekili adaylarının da aralarında bulunduğu grup çevresinde de geniş önlemler alındı. Güvenlik güçleri, Yemişli Köyü ve Bilican Tepesi'ne giriş çıkışları yasakladı.

KIŞANAK: KÖLE OLMAYACAĞIZ

BDP'nin Siirt'te desteklediği bağımsız milletvekili adayı ve partinin eski Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, dün akşam Ortaköy Mevkii'nde, öldürülen teröristlerden 5'nin cenazesinin çatışmasahasından alınması sırasında operasyonlara tepki gösterdi. Kışanak, Ak Parti iktidarı ve devletin kendilerine katliam dayattığını ileri sürerek, şöyle dedi:

"Bu eylemsizlik sürecinde Genelkurmay'ın açıklamasına göre 12 teröristin yaşamını yitirmesi açıkça bir cinayettir, açıkça bir katliamdır. Sorumlusu devletleşen AKP hükümetidir, Başbakan Tayip Erdoğan'dır. Burada yürütülen operasyon ve çatışma bizzat devletin politikası doğrultusunda Kürt halkının doğrularını bastırma, halkı sindirmek, korkutmak için bir karar doğrultusunda bir imha konsepti yürütülen bir çalışmadır. Şiddetle kınıyoruz, bir halk olarak buradayız. Çocuklarımızla, kadınlarımızla, gençlerimizle belediye başkanlarımızla, milletvekillerimizle bir halk olarak hepimiz burada katliamın yaşandığı bölgedeyiz. Cenazelerimizi almak için geldik, onlar bu halkın evlatlarıdır, sonuna kadar sahip çıkacağız. AKP hükümeti ve Başbakan şunu çok iyi bilmeli ki, Kürt halkını öldürerek bitiremeyecek, hepimiz buradayız. Eğer gücü yetiyorsa gelsin hepimizi öldürsün. Buraya çıkan her kişi ölümü göze almış insanlardır. Buna karşı geleceklerse bizi köleliğe mahkum etmek istiyorlarsa, köle olmayacağız. İsyanımız daha büyüyerek devam edecek, ta ki özgür bir halk olarak anavatanımızda Kürdistan'da özgürce yaşayıncaya kadar."

ASKERLER OTOPSİ İÇİN EL KOYDU

Uludere'nin Yemişli Köyü Bilican Tepesi Mevkii'nden Irak'a geçenler aldıkları 3 PKK'lının cenazesini Türkiye tarafına getirdi.

Bağımsız milletvekili adayları Gülten Kışanak, Hasip Kaplan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve çok sayıda BDP'linin bulunduğu konvoy cenazeleri araçlara alarak Yemişli Köyü'ne doğru hareket etti. Yemişli Köyü yakınlarında konvoyun önünü kesen askerler, BDP'lilerden otopsi yapılması için teröristlerin cenazelerini aldı.

BDP'LİLER KAÇTI

Bu arada askerler, izinsiz olarak Irak topraklarına girerek cenazeleri alanlardan bazı kişileri gözaltına aldı. Bazı BDP'liler ise gözaltına alınmamak için askeri kontrol naktasında kaçtıkları görüldü.

6 CENAZE ŞIRNAK'TA

Öldürülen PKK'lı teröristlerden 6'sının cenazesi bu sabaha karşı Şırnak Devlet Hastanesi'ne getirildi. Hastane önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Teröristlerin aileleri de cenazeleri almak için hastane önüne geldi. Kentte gergin bekleyiş sürüyor. (DHA)

Bu haber toplam 2736 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri