Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Doların ölüm tarihi!

18.05.2011 22:43
Dünya Bankası'na göre, uluslararası para sisteminde doların hegemonyası 2025'te sona erecek

Dünya Bankası tarafından hazırlanan "Yeni Dünya Ekonomisi" adlı rapora göre, uluslararası para sisteminde 2025'ten sonra dolarla birlikte Çin para birimi Yuan ve euro bölgesinin ortak para birimi euro da rezerv para olarak kullanılmaya başlanacak.

EURO ULUSLARARASI REKABETTE BÜYÜYEN BİR KAYNAK

Raporda, halihazırda dolar için euronun uluslararası rekabette büyüyen bir kaynak olduğu belirtilerek, gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisinin durmaksızın büyüyen bir parçasını oluşturması, sınır ötesi mali alanda ve ticarette daha aktif bir katılım gerçekleştirmesinin uluslararası para sisteminde daha önemli bir rol oynamasının kaçınılmaz olacağı vurgulandı.

DOLAR 2025'TEN İTİBAREN KONUMUNU KAYBEDECEK

Dolar, euro ve yuanın rezerv para birimi olduğu çoklu bir uluslararası para sisteminin ortaya çıkacağı bir senaryonun gerçekleşmesinin güçlü bir olasılık olduğuna dikkat çekilen raporda, söz konusu senaryoda 2025'ten itibaren doların uluslararası para sistemindeki tartışmasız konumunu kaybedeceği vurgulandı.

Dünya Bankası'nın projeksiyonlarına göre, 2025'ten sonra küresel ekonomik büyümenin yarısını Rusya, Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Çin ve Brezilya'dan oluşan 6 gelişmekte olan ülke sağlayacak

Bu haber toplam 1158 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri