Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan'ın İstanbul hayali

21.03.2009 01:21
Başbakan Erdoğan, Atv'de katıldığı canlı yayında gazetecilerin sorularına cevap verdi. Başbakan, İstanbul için gelecekte yapılacakları anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''kısa çalışma gibi bir olanağa başvurmayıp kayıt dışı emeğe tevessül edenlerle seçim sonrasında çok ciddi mücadeleleri, kavgaları olacağını'' belirtti.

Erdoğan, ''Bunları yapanların bir kısmı kayıt dışı emeğe yöneliyor. Kayıt altından kaçıyor, 'bu fırsattır' diyor. Bu, bir defa bu ülkeye ihanettir, kusura bakmasınlar'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ATV'nin canlı yayınında, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

''Ucu belli olmayan, belki 10-15 sene sonra sonuca ulaşacak bir nokta için çok hızlı Anayasa değişikliği düşünür müsünüz?'' sorusu üzerine Erdoğan, tarih verilip verilmesi konusunda bir düşüncesi olmadığını söyledi.

  AB süreci işlerken bundan kayıpla mı, kazançla mı çıkıldığına baktığını anlatan Erdoğan, bir çok kurumu bu vesileyle oluşturup olgunlaştırdıklarını, bu sürecin dünyaya bakış, dış ticaret konularında kazanımlar getirdiğini vurguladı.

Bazı kesimlerin AB'ye karşı olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''AB olmadığı takdirde AB üyesi ülkelere aynı ihracatı yapabilecek miyiz, bunu düşünmemiz lazım. 'İstihdam' diyoruz. İhracat olacak ki çünkü biz ihracata dayalı bir ekonomik anlayışı benimsemişiz, eğer bu olursa benim için istihdam olacak, ama olmazsa istihdamda darlama olacak. Bunu görmek lazım. Bizim OECD, NATO içinde bir yerimiz var. Bütün bunlar bizim AB sürecimizi bana göre olumlu etkiliyor. Neticede olur veya olmaz bu hiç önemli değil, yeter ki biz yere sağlam basalım. Bu süreci bu şekilde götürelim.''

Erdoğan, ''Sizin için seçimlerde başarılı sayılmanın kriteri ne olacak?'' sorusu üzerine, yerel seçim olması nedeniyle 2004, her ne kadar yerel seçim etkilese de il genel meclisi sonuçları itibariyle de 2007 seçim sonuçlarıyla kıyaslama yapmanın partinin durumunu görme açısından faydalı olacağını söyledi.

Küresel ekonomik krizin ardından ortaya çıkan tabloyu bir mazeret, bahane olarak kabul etmediklerini vurgulayan Erdoğan, ''Meydanların dili bana şunu gösteriyor; biz AK Parti İktidarı'na güveniyoruz. Meydanlarda bu var ve kamuoyu araştırmalarında da bunu görüyoruz. Kamuoyu araştırmalarından aldığım neticede güven var, bu çok önemli. Bu güven olduğuna göre biz halkımızla omuz omuza bu süreci devam ettireceğiz'' diye konuştu.

-İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI-

Başbakan Erdoğan, ''İş adamlarına işsizlikle ilgili bir çağrınız olabilir mi?'' sorusu üzerine, şuana kadar 47 başlıkta çağrıları olduğunu belirtti.

İş adamlarına ''sakın işçi çıkarmayın'' dediklerini anımsatan Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinde yaptıkları düzenlemeyle iş adamlarına 6 aylık bir süre yarattıklarını anlattı. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu kriz psikolojisini beraber yönetmemiz lazım. 'Bunu sadece bizden beklemeyin. 3 ay olan kısmi çalışma olayını 6 aya çıkardık ve işçinin ücretinin yarısını biz ödeyeceğiz yeter ki çıkarmayın' dedik. Maalesef buna uyanlar, uymayanlar var. Son zamanlarda bazı büyük firmalarımız uyacaklarını açıkladılar. Bunlardan birisi Ford, 'Ben' dedi 'buna uyacağım ve bu uygulamaya geçiyorum' dedi. Bu şekilde olumlu sinyaller gelmeye başladı. Ben de diyorum ki 'buna uymayıp da kayıt dışı emeğe tevessül edenleri de tespit ettiğimiz anda, seçim sonrası onlarla çok ciddi mücadelemiz, kavgamız olur.' Çünkü bunları yapanların bir kısmı da kayıt dışı emeğe yöneliyor. Kayıt altından kaçıyor 'bu fırsattır' diyor. Bu, bir defa bu ülkeye ihanettir, kusura bakmasınlar. Çünkü biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Kalkıp da devletin hazinesini onlara tahsis edecek halimiz yok.''

Erdoğan, ayrıca bankaların güvenilir kişi ve kuruluşlara kredi verme konusunda ketum davranmamaları, medyanın da ''felaket tellağı'' yerine, ''alınan önlemler ve atılan adımlar konusunda destekçi olması gerektiğini'' kaydetti.

-DİYARBAKIR SEÇİMİ-

AK Parti'nin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanıp kazanmasının Kürt sorunu ve Irak ilişkilerdeki stratejilerini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soru üzerine Erdoğan, ''Biz kazanırsak bölgede ayrı bir hava eser o ayrı mesele, ama mevcut yönetim orada devam ederse sadece yerelde yapacağını yapacaktır o kadar. Kalkıp da Irak politikalarını belirleyecek değil veya Türkiye'nin Irak'a yönelik politikalarının üzerinde herhangi bir inisiyatifi olacak değil. O tamamen bize ait olan bir meseledir. Orada rahatız'' diye konuştu.

Bazı kesimlerin ''Kürt eşittir PKK'' mantığıyla hareket ettiğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir defa 'Kürt eşittir PKK' değil. Kürt kökenli vatandaşlarım, bir defa terör örgütüne, PKK'ya karşı belki olumlu bakan bir kısmı olabilir o ayrı, ama büyük bir çoğunluğunun bizi desteklediğini gönül rahatlılığıyla söyleyebilirim. Biz o bölgenin birinci partisiyiz. Birinci parti olmamazın sebebi bu duruşumuz sebebiyledir. Biz oralara rahat rahat gidebiliyorsak. Benim bakan arkadaşlarım, milletvekili arkadaşlarım bölgede rahat rahat faaliyetlerini sürdürüyorlarsa bundan dolayıdır.''

Bölgede asla kimlik siyaseti yapmaktan yana olmadıklarını vurgulayan Erdoğan, kimliklere saygısızlık da yapmadıklarını belirtti.

Erdoğan, bölgeye Cumhuriyet tarihinde bu dönemde yapılan yatırım kadar yatırım yapılmadığını dile getirerek, 6,5 yılda yapılan yatırımın 11,5 milyar TL olduğuna işaret etti.

GAP'a 2013 yılında noktayı koymayı planladıklarını, tarım, mayınların temizlenmesi konularında önemli çalışmalar yapıldığını anlatan Erdoğan, ''Bölgede çok korkunç bir istihdam yaratacağız. Bu istihdam bölgeyi ciddi manada rahatlatacak ve bu inanıyorum ki bölücü terör örgütünün elindeki kozları ciddi manada alacaktır'' dedi.

Erdoğan, kültürel noktada TRT Şeş ile bir adım atıldığını, şimdi Arapça yayın yapacak bir kanalın kurulduğunu ve TRT'nin bu konuda ciddi atakta olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''Çünkü biz bu bölgede varsak, bölgeye yakın alanlarda varsak biz düşündüklerimizi oralara anlatmak durumundayız. Devletin, bizim onlarla diyaloğumuzu kuracak bir aracıya ihtiyacımız var. Üniversitelerimizde Kürt dile ve edebiyatıyla ilgili bölümlerin açılması. Bu da çok çok önem arz eden bir konu. Geleceğe yönelik bir çok alanda ihtiyacımız olacak ve bu ihtiyacı şimdiden karşılamanın adımlarını böylece atmış olacağız'' diye konuştu.

İSTANBUL PROJELERİ

3. köprü ne zaman yapılacak. sorusuna ise Marmaray'ın yanında lastikli araçların geçeceği bir tünel yapımı ihalesini yaptık. 3. köprü konusunda da 2 köprünün biraz daha ilerisinde bir noktadan köprü geçecektir. İstanbul'da oran vermek istemiyorum ama Kadir Topbaş rahatlıkla kazanacaktır. Çok ciddi çalımalar yaptı, İstanbul'un bir numaralı sorunu ulaşımdır. Bu sorunu çözmek için 120'yi aşkın katlı kavşak yaptı. En çok takdir ettiğim çalışması ise Metrobüs projesidir. İstanbul kongre merkezi oldu. Önce Feshane, şimdi Sütlüce Kongre Merkezi 3 bin kişi aynı anda katılabiliyor. Bunun yanında Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nun yanında çok büyük bir tesis yapılıyor. Böylece İstanbul farklı bir yönü ile öne çıkacaktır. İstanbul on yıllara yönelik sorununu da çözmüş oluyor. Bundan sonra yapmamız gereken, Galataport ve Haydarpaşa Port ve 3 köprü, marmaray ve ikinci tüp geçittir.

Kaynak:
Bu haber toplam 982 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri