Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'nin Kürdistan planı deşifre oldu

10.08.2012 14:45
Suriye de K. Irak benzeri bir yapılanmanın önü mü açılıyor? Obama'nın danışmanı ve İsrail çıkışlı bir rapor kafaları karıştırdı.

ABD, Suriye'de Halep, İdlib, Hama ve Humus gibi Türkiye'ye yakın şehirlerin de içinde bulunacağı "güvenli bölge" oluşturmayı planlıyor.

Bu Washington yönetiminin Kuzey Irak benzeri bir durumu bu kez Suriye için planladığı anlamına geliyor. Ankara'nın tüm hesaplarını altüst edecek planı Obama'nın danışmana söyledi.

Kuzey Irak'ta bugün var olan durumun, 1991'den itibaren, "Çekiç Güç" şemsiyesi altında adım adım oluştuğu biliniyor. Benzer durum Suriye için de olabilir.

OBAMA'NIN DANIŞMANI SÖYLEDİ

Brennan, Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge oluşturulması konusunda, ”ABD hükümetinin çok dikkatle incelediği şeyler olduğunu, bunun avantajlarıyla dezavantajlarını ve olası sonuçlarını anlamaya çalıştığını” kaydetti.

OLASILIK MASADA

John O. Brennan, uçuşa yasak bölge oluşturmanın, ”uygulamaya geçirilmeyecek bir kavram” olup olmadığı yönündeki soruya, ”Başkan’ın herhangi birşeyin tartışma dışı olduğunu söylediğini hiç hatırlamıyorum” yanıtını verdi.

BM’yi Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge oluşturmaya destek vermesi konusunda ikna etmenin çok zor olacağı düşünülüyor.

MUHALİFLERİN EZİCİ ÇOĞUNLUĞU TERÖRİST DEĞİL

Brennan ayrıca, Obama yönetiminin Suriyeli muhaliflere yardımını savunarak, yönetimin, yardımın El Kaide ile bağlantılı isyancılara gitmemesi konusunda dikkatli olduğunu kaydetti.

John O. Brennan, muhaliflerin ”ezici biçimde büyük bölümünün” terörist olmadığını da sözlerine ekledi.

Kürt devleti İsrail'in çıkarına

Habertürk'ten Kasım Cindemir yine çok konuşulacak bir raporu gündeme getirdi. Haberde Kudüs çıkışlı bir raporda da "Dağılmış 35 milyon Kürt en az bir devleti hak ediyor. Zemin var. K. Irak'ta Kürt devleti İsrail'in çıkarına" denildi. Raporu yazan eski istihbaratçı Jacques Neriah, "Türkiye K. Irak'ta devlete eskisi gibi tepkili değil. Ancak bu Suriye'de değişebilir." dedi.

ABD’de Obama yönetiminin terörle mücadele danışmanı John O. Brennan, Washington’ın, Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge kurma olasılığını değerlerdirdiğini söyledi.

Kaynak: Türkiye gazetesi

Bu haber toplam 3346 defa okunmuştur
Guneydogu ve dogu sinirlarina baska musluman milletleri yerlestirmek laz
Hakan Atil
Boylece ulkemizin bolunme ihtimali ortadan kalkar.
10 Ağustos 2012 Cuma 23:07
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri