Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan açıkladı, İsrail peşine düştü

20.09.2012 11:32
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde İsrailli mevkidaşının arabulucu olarak kendisine çok zengin bir Yahudi işadamı gönderdiğini açıklamasının ardından İsrail basını da bu kişinin kim olduğunu çözmeye çalışıyor.

Türkiye'de geçtiğimiz günlerde ortaya atılan Dünya Siyonistler Derneği Başkanı Ronald Lauder ismini değerlendiren Haaretz yazarı Barak Ravid, Kanal 10 televizyonunun da sahibi olan Lauder’ın olası bir arabulucu olduğunu belirtti.

Lauder’ın Netanyahu’nun kampanyasına bağış yaptığını ve Hafız Esad döneminde İsrail hükümetinin Suriye özel temsilcisi olduğunu hatırlatan Ravid, Golan Tepeleri barışının mimarının da Lauder olduğunu belirtti.

KUMARHANELER KRALI

Bununla birlikte Ravid’e göre Erdoğan’ın sözleri aslında başka birine işaret ediyor: Dünyanın en zengin Yahudilerinden, kumarhaneler kralı Shledon Adelson.

 Netanyahu’nun eski bir dostu olduğu bilinen Adelson, Netanyahu yanlısı Yisrael Hayom gazetesinin sahibi. Ancak Lauder’ın aksine kendisinin diplomatik geçmişi yok.

İsrail Başbakanlık kaynakları ise bu iki ismin de Erdoğan’a gönderilmediğini belirtiyor.

Türk basınında bazı gazetelerde Larry Elison, Idan Ofer ve Stef Werthheimer gibi işadamlarının isimleri de gündeme gelmişti. (gazeteport

Bu haber toplam 2784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri