Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Eski bakanlar bize yalvarıyorlar'

17.05.2011 21:32
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin yolsuzluk konusunda artık mihenk taşı olduğunu belirterek, ''Onlar bile (eski bakanlar) geliyorlar, bize yalvarıyorlar, 'benim dürüst bakan olduğumu söyle' diyorlar'' dedi.

Ordu'daki Cumhuriyet Meydanı'nda partisinin düzenlediği mitingde halka hitap eden Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde askerlik süresini önce 9 aya, sonra 6 aya indirecekleri vaadini yineleyerek, ''anneler de rahat edecek'' dedi. Bu vaatlerini açıkladıklarında, iktidarın, ''memleketi kim savunacak'' diye tepki gösterdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Recep Bey, senin oğlun 21 gün Burdur'da vali gözetiminde askerlik yapar, memleketi kim savunacak diye aklına gelmez. Vatandaşın oğlu 9 ay askerlik yapacak, 'memleketi kim savunacak' diyeceksin. Eğer bu memleket savunulacak bir noktaya gelirse, bu ülkenin insanı bırak 9 ayı, 9 yıl askerlik yapmaya hazırdır'' ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı, 1 milyon 700 bin gencin umutlarının YGS ile yıkıldığını, emeklilerin hayatlarından memnun olmadığını söyledi ve tüm emeklilerden oy istedi.

-''BİZE YALVARIYORLAR''-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Lüleburgaz mitinginde, ''bazı bakanları yolsuzluk yaptıkları için listeye koymadığını'' açıkladığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Rahmetli babamın bana bir öğüdü vardı, 'oğlum sen doğru dur, eğri belasını bulur' diye. Aşama aşama yerine geliyor. Ben de milletvekili listesinde yer almayan bakanların adını açıkladım. Birisi Hilmi Güler'dir, birisi Kemal Unakıtan'dır, birisi Kürşad Tüzmen'dir. Şimdi bunlar geliyorlar, bana diyorlar ki 'Ne olursun Kemal Bey, bizim dürüst olduğumuzu sen söyle.' Böyle şey olur mu? Sana 'yolsuzluk yaptın' diyen senin Başbakanın. Ona bir şey söylemekten korkuyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi yolsuzluk konusunda artık mihenk taşıdır. Onlar bile geliyorlar, bize yalvarıyorlar, 'benim dürüst olduğumu söyle' diyorlar. Diyor ki 'Kılıçdaroğlu, sen benim partimin iç işine niye karışıyorsun?'. 'Bakanlarım yolsuzluk yaptı' dedin. Ben de sana dedim ki, 'sende zerre kadar onur varsa, çıkarsın yolsuzluk yapan bakanların adını söylersin' dedim. Milletvekili listesinde yer almayan o bakanlara sesleniyorum, sizde zerre kadar onur varsa, çıkarsınız 'ey Başbakan benim hangi yolsuzluğum var, çık adamsan anlat' dersiniz. Söylerler mi? Söylemezlerse yolsuzluğa boğazlarına kadar batmış demektirler.''

CHP Genel Başkanı, 2-B arazilerine ilişkin projelerinin hükümetin çıkardığı yasadan farklı olan yanlarını da anlattı. Hükümetin çıkardığı ve CHP'nin açtığı dava sonucu Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen 2-B yasasının, arazinin piyasa değerinden satılmasını öngördüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde şehir içindeki 2-B arazisinin emlak vergisi bedeli kadar, orman köylüsünün arazisinin kimseye satılmaması şartıyla bedelsiz verileceğini, tapusu verilip geri alınan 2-B arazisinin ise emlak vergisinin yarısı karşılığında verileceğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, ''Bizimle AKP arasındaki fark bu. Biz halktan yana, onlar yandaştan yana'' dedi.

-TELEVİZYONA ÇIKMA ÇAĞRISI-

Erdoğan'ın kendisini, SSK Genel Müdürü olduğu dönemde usulsüzlük yapmakla suçladığını ifade eden Kılıçdaroğlu, televizyon programında tartışma çağrısını yineledi. Kılıçdaroğlu, ''Çıkması için bir; geçmişinin temiz olması lazım. İki, kul hakkı yememesi lazım. Üç, mangal gibi yürek lazım. Efendim diyor 'ben ustayım, o çırak'. Gel karşıma çık, ben millete göstereyim kim usta, kim çırak'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın mitinglerde cam ekrandan konuşma yaptığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Antalya mitinginde cihaz bozulduğu için 1 dakika kadar konuşamadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Size söz veriyorum, yetki verin, onu dut yemiş bülbüle döndüreyim. Konuşamayacak o'' dedi.

Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin ''İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün'' sloganını anımsatarak, halkın toplam borcunun 2002 yılında 6 milyar liradan 175 milyar liraya çıktığını belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde çiftçiye yüzde 1 faizle kredi vereceklerini, mazotun fiyatını 1.5 liraya düşüreceklerini vaat etti.

Mitingin ardından Ordu belediyesi tarafından Bucak mahallesinde yaptırılan semt pazarının açılışını yapan Kılıçdaroğlu, daha sonra Yenimahalle'de yaptırılacak katlı otoparkın temelini attı. Kılıçdaroğlu, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun'a çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Kılıçdaroğlu, miting öncesinde de Giresun'un Görele ve Keşap ilçelerinde vatandaşlara hitaben kısa konuşmalar yaptı. Ordu mitinginde sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi.

 
Bu haber toplam 1340 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri