Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şarapla gitti, gözü bantlı döndü

15.11.2011 19:37
Gazete Habertürk'te bugün yeralan ve Abdullah Öcalan'ın kaçak olarak bindiği uçakların birinde çekilen bu fotoğraf daha önce hiç yayımlanmadı.

PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan uzun yıllar kaçak olarak çeşitli seyahatlerde bulundu. PKK lideri'nin bu seyahatlerdeki bazı fotoğrafları yayımlandı ancak bu fotoğraf ilk defa ortaya çıktı...

Suriye’den 9 Ekim1998 günü Abdullah Sarıkurt adına düzenlenmiş sahte pasaportla havayoluyla Yunanistan’ın başkenti Atina’ya kaçan Öcalan, beraberindeki PKK’nın Yunanistan sorumlusu Rozerin Kod adlı Ayfer Kaya ile birlikte aynı gün Rusya’ya geçmişti.

BİR O YANA BİR BU YANA

Rus Hükümeti’nin baskıları sonucu aynı pasaport ile 12 Aralık 1998 günü İtalya’nın Roma şehrine geçmişti. Bu kez de İtalyan hükümetinin baskısıyla karşı karşıya kalan Öcalan 16 Ocak 1999’da kendisine eşlik eden PKK’nın Avrupa sorumlularından Ahmet Yaman ile birlikte yeniden Rusya’ya geçmişti.

SON DURAK NAİROBİ

Öcalan, 29 Ocak 1999’da Atina’ya, 31 Ocak-1 Şubat 1999 tarihlerinde ise önce Belarus-Minsk Havaalanı’na indi. Ardından Atina’ya geri döndü. Aynı gün ise Korfu Adası’na götürülüp, Atina’ya geri getirildi. Öcalan’ın kaçış trafiğindeki son durak ise 2 Şubat 1999 günü Kenya’nın başkenti Nairobi oldu. Yerleştiği Yunanistan Büyükelçiliği’nden 15 Şubat 1999 günü dışarı çıktı ve Nairobi’de Türk güvenlik kuvvetlerinin operasyonuyla yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

ŞARAP VE BOL KAHKAHALI YOLCULUK

Öcalan’ın bu kaçış trafiğinde pek çok fotoğrafı objektiflere takıldı. Bunlar zaman zaman basın yayın kuruluşlarında yayınlandı ancak kaçak olarak bindiği uçaklardan birinde çekilen fotoğrafı ilk kez ortaya çıktı. Öcalan bu fotoğrafta kravatlı, traşlı bir görünüm ile siyasi bir havaya bürünmüş. Öcalan etrafındakilere kahkaha atarken şarabını da ihmal etmiyor.

Habertürk'ün haberine göre, Öcalan’ı uçak içinde görüntüleyen makinenin attığı tarih 16 Ocak 1999. Yani Abdullah Sarıkurt adına düzenlenen sahte pasaportla İtalya’dan Rusya’ya ikinci kez gidişi.

29 GÜN SONRA GÖZLER BANTLI

Abdullah Öcalan uçaktaki fotoğrafından 29 gün sonra bu kez çok daha farklı biçimde objektiflere yansıdı. 15 Şubat 1999’da farklı bir uçakta, yüzleri maskeli Türk subaylarının arasında tarihe not düşen bir fotoğraftı. Öcalan bu fotoğrafta gözleri bantlı idi.
 

Bu haber toplam 2064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri