Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haç itirazını AK Partili değil CHP'li vekil yaptı

09.05.2013 12:27
CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal NSU davasını yerinde izlemek için gittiği mahkeme salonunda asılı olan haça tepki gösterdi.

NSU davasını yerinde izlemek için Münih’e giden CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın mahkeme salonunda asılı haça gösterdiği tepki, Alman kamuoyunda yankı buldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı ırkçı örgütle ilgili davaya bakan Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi salonunda bir haçın asılı olmasına karşı çıkmıştı.“Duruşma salonunda dini sembollerin bulunması hukuk devletinin ilkelerinden biri olan laik hukuk devleti ihlalidir” diyen Mahmut Tanal, “uygulamanın hukuk devletinde kabul edilebilir bir durum olmadığını” söylemişti. Tanal, “Almanya’da buradaki mahkeme salonunda haç işaretinin bulunması bir dini semboldür. Aynı dinde olmayan insanlar için bir tehlike oluşturur, bir güvensizlik oluşturur” ifadelerini kullanmıştı.


‘Haç yerinde kalacak'

Alman Bild gazetesi, CHP İstanbul Milletvekili Tanal'ın talebini Alman din adamı ve siyasetçilere sordu. Piskoposlar Konferansı'nın sözcüsü Matthias Kopp, “haç simgesinin mahkeme salonuna ait olduğunu” söyledi.


Hıristiyan Birlik partilerinin Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Günter Krings, haçın mahkeme salonundan kaldırılması talebine karşı çıktı. Krings, “Haç insana olan sevgiyi ve hoşgörüyü sembolize ediyor. Batılı Hrıstiyan köklerimize işaret ediyor. Bu değerlerin mahkeme salonunda hatırlatılması iyi ve yerinde bir tutumdur” dedi.

Hrıstiyan Birlik Partisi’nin Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Johannes Singhammer, “Alman hukuk sisteminin bir parçası olan haç mahkeme salonunda asılı kalmaya devam edecek” dedi.

Kaynak: DW Türkçe

Bu haber toplam 3118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri