Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hacıyatmaz gazeteleri iyi tanıyın

12.09.2013 11:34
Türkiye'de "hacıyatmaz gazeteler" dönemi başladı. Ahmet Atakan'ın ölümünü önce "düşmedi, polis öldürdü" diyenler, düşme görüntüleri yayınlanınca, "Ama nasıl düştü" demeye başladı.
Türkiye’de medyanın hali yürekler acısı olmaya devam ediyor. Kendinden olanın hatasını görmeme tavrı, medyanın her kesimindeki bir hastalık bu. Ahmet Atakan’ın ölüm şekli, bunun en önemli göstergesi olarak ortaya çıktı. Belli gazeteler, polisi suçladı. Ölümüne ilişkin videolar da ortaya çıkınca bunu görmezden geldi. Bu yapılanın bir tek izahı var, hacıyatmaz gazetecilik”.
 
ROTAHABER / ANALİZ - Ahmet Atakan, hafta sonunda Hatay’da yapılan gösteriler sırasında hayatını kaybetti. Adli Tıp, ceset üzerinde yaptığı ilk inceleme sonucu verdiği raporda Atakan’ın cesedinde silahla vurulmaya ilişkin bir bulguya rastlanmadığı, düşmeye dayalı bulguların bulunduğunu belirtti.
 
Medya Adli Tıp’ın verdiği ilk raporu görmezden gelerek Ahmet Atakan’ın polis tarafından vurularak öldürüldüğü iddiasını gündemde tuttu. Medya bu konuyu tek taraflı bir yaklaşımla ele alırken, Ahmet Atakan’ın iki farklı kameradan düşme görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülere Atakan’ın öldüğü yer olarak bilinen noktaya, üstten düştüğü net olarak görülüyor.
 
Sözcü, Cumhuriyet, Taraf, Yurt, Aydınlık, Birgün, Sol, Evrensel ve Özgür Gündem gazeteleri bu gelişmeleri görmezden geldi. Önceki gün Adli Tıp’ın ve verdiği raporu görmezden gelen bu gazeteler, videolar ortaya çıkınca bu kez tartışmayı başka noktaya taşıma gayreti içine girdi. 
 
Dünkü nüshalarında, “Yalan. Ahmet düşmedi,  on kişi gördü polis öldürdü” diye direten gazeteler, bugün ise, “Düştü ama nasıl düştü. Ahmet’in düşmesinde şüpheler” gibi yaklaşımla manşetlerini hazırladı. 
 
Yanlışlarını kabul etmeyen gazetelerin takındığı tavrı anlatan halk arasında bir ifade var. Hacıyatmazlık. Bu 9 gazetenin yaptığı da hacıyatmaz gazetecilik”
 

HACIYATMAZ GAZETELERİN 11 EYLÜL NÜSHALARI 

HACIYATMAZ GAZETELERİN 12 EYLÜL MANŞETLERİ 


rotahaber

Bu haber toplam 4436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri