Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haham boykot çağrısı yaptı

10 Şubat 2009 / 17:37
İsrail'de Haham Eliyahu, "düşmanlık" yaptığı gerekçesiyle Türkiye'nin boykot edilmesini istedi.
İsrail'de açıklamalarıyla tartışma yaratan Haham Eliyahu, Türkiye'nin Gazze operasyonu sırasında İsrail'e gösterdiği "düşmanlık" nedeniyle halkın Türkiye'den ithal edilen kuru meyve ürünlerini boykot etmesini istedi.

Haham Eliyahu, Yedioth tarafından yayınlanan açıklamalarında boykot çağrısının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos toplantısında Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e yönelik "düşmanca" ifadelerini ve buna Türk halkının verdiği desteği protesto etmeyi amaçladığını söyledi.

Türkiye'ye yönelik turizm boykotuna ek olarak bir ekonomik boykotun başlatılmasını isteyen haham "Askerlerimiz savaştığı ve devleti savunduğu sıralarda Türkiye, en büyük düşmanlarımızın yanında yer almayı tercih etti ve kuvvetlerimizi tehdit etti" şeklinde konuştu.

Çok sayıda İsrailli şirketin son dönemde Türkiye'den büyük miktarda kuru meyve ithal ettiği, boykot çağrısının başarılı olması halinde ürünlerini imha etmek zorunda kalacakları kaydedildi.

Arap kökenli İsrail vatandaşları ve Müslüman dünyasına ilişkin tartışmalı açıklamaları ile tanınan hamam, kışkırtıcılık yaptığı gerekçesiyle birkaç defa hakkında soruşturma açıldığı belirtiliyor.

Kaynak: Ajanslar

Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri