Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hain Saldırıya Avrupadan Sert Tepki

19.10.2011 20:01
Hakkari'nin Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde 24 askerin şehit olduğu PKK saldırısına AB ve Avrupa ülkelerinden sert tepki geldi.

Strasbourg - Fransız Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Fransa, son iki günde terör örgütü PKK tarafından Türkiye'nin güneydoğusundaki askeri mevzilere gerçekleştirilen saldırıları şiddetle kınamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "bu son terör saldırıları Fransa'nın, terörle mücadele ve Kürt sorununa siyasi çözüm arayışındaki çabalarında Türkiye'nin yanında yer alma iradesini daha da kuvvetlendirmektedir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, BDP'ye bir kez daha "PKK'nın terörist eylemleriyle arasına mesafe koyması" çağrısında da bulunuldu.

AB'DEN SALDIRAYA TEPKİ

AB terör saldırılarını şiddetle kınadı

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Türkiye’deki terör saldırılarını şiddetle kınadı.

Ashton, yazılı açıklamasında, "utanç verici terör saldırılarını dehşetle öğrendiğini" belirtti.

"Bu saldırıları şiddetle kınıyorum" ifadesini kullanan Ashton, terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Catherine Ashton, şunları kaydetti:

"Bir kez daha vurgulamak isterim ki terörle mücadele kararlılığında AB Türkiye’nin yanındadır. Hepimiz ayrım gözetmeyen bu saldırıların hiçbir meşruiyeti olamayacağı konusunda son derece net olmalıyız. PKK AB’nin terör örgütleri listesindedir ve AB, terörle savaşta Türkiye ile diyaloğu artırmaya hazır olduğunu yakın zamanda dile getirmiştir."

Cameron’dan Başbakan Erdoğan’a başsağlığı mesajı

İngiltere Başbakanı David Cameron, Hakkari’nin Çukurca ilçesinde meydana gelen terör saldırısı nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı mesajı gönderdi.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliğinden edinilen bilgiye göre, Cameron
gönderdiği mesajda dün gece gerçekleştirilen terör saldırısından "dehşete
düştüğünü" belirterek, can kayıplarından dolayı büyük üzüntü duyduğunu dile
getirdi.

Terör saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını kaydeden Cameron, İngiltere’nin terörle mücadelede Türkiye’ye her türlü desteği vermeyi sürdüreceğini bildirdi. İngiltere başbakanı, düşünce ve duygularının saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları ile birlikte olduğunu da ifade etti.

NATO: TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, PKK'nın Yüksekova ve Çukurca saldırılarını kınadı. Rasmussen, bu tür eylemlerin hiçbir meşruiyetinin olmayacağını söyledi. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, NATO'nun terörle mücadelede Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu söyledi.

WESTERWELLE: SINIR BÖLGESİ PKK'NIN ÇEKİLME ALANI OLMAMALI

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de, PKK saldırısını kınadı ve büyük üzüntü duyduğunu belirtti. Westerwelle, "Türkiye-PKK sınır bölgesini, PKK'nın geri çekilme alanı olarak kullanmasına izin verilmemeli" dedi. 

Bu haber toplam 1402 defa okunmuştur
EMPERYALİST BATI
Turan HACIMEMİŞOĞLU
Batı iki yüzlü bir siyaset izleyerek bölücü terör örgütüne bir tarafta arka çıkıyor bir taraftan da terör örgütünün saldırılarını kınıyor.Bu batının geleneksel siyasetidir.Ayrıştırır,kışkırtır,ayaklandırır.Sonra da arabulucu olur.Tarih boyunca batı bunu yapmıştır ve hala yapmaya devam ediyor.Biz ise ahmakça batıya inanmaya devam ediyoruz. Batı emperyalizmine lanet olsun.
20 Ekim 2011 Perşembe 10:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri