Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakan Fidan, Öcalan görüşmesiyle ilgili sır vermedi

04.01.2013 11:45
Ankara'da düzenlenen bir konferansa katılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Abdullah Öcalan görüşmesiyle ilgili sır vermedi fakat önemli açıklamalarda bulundu.

İmralı ile yapılan görüşmeler nedeniyle gündemde olan Hakan Fidan, büyükelçilere hitaben bir konuşma yaptı.
Fidan, konuşmasında İmralı'da Abdullah Öcalan ile bizzat yaptığı görüşmeyi Dünya'nın dört bir yanından gelen büyükelçilere anlattı.

BANA TOP ÇEVİRTMEYİN
İmralı ile diyalog sürecinin devam ettiğini belirten Fidan'ın, gelen ısrarlı sorular üzerine "Anlatabileceklerim sınırlı, bana daha fazla top çevirtmeyin" dediği öğrenildi.
MİT Müsteşarı, büyükelçilere PKK'nın yapısına, dış uzantılarına ve örgüte yurtdışından gelen desteğe dair ellerinde bulunan bazı bilgileri de aktardı.

PKK ESKİSİ GİBİ DEĞİL
Fidan, "PKK, ilk kurulduğu dönemdeki PKK değil. Zaman içinde örgütün yapısı değişti. Yabancı ülke vatandaşlarının katılımları oldu, Suriye'den örgüte katılımlar oldu, bunların etkisi arttı" diye konuştu.
Fidan, MİT'in yeniden yapılanması çalışmaları çerçevesinde dış istihbarata ağırlık verilmeye başlandığını dile getirdi. Fidan'ın, MİT'in elektronik istihbarat yeteneğinin artırılması konusu üzerinde de durduğu ifade edildi. Fidan, büyükelçilerden kendilerine gelen bilgileri MİT ile daha fazla paylaşmalarını da istedi.
Fidan, Gazze'de ateşkesin sağlanması konusunda MİT'in oynadığı rol konusunda büyükelçilere bilgi verdi. Fidan, Suriye'den Türkiye'ye sığınan komutanlardan alınan bilgiler ile bu ülkedeki kimyasal silahlarla ilgili de bilgi verdi.

Hakan Fidan'ın konuşmasından önce basın mensuplarının bir süre görüntü almasına izin verildiği program basına kapalı devam etti.

Bu haber toplam 3814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri