Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HAKİMLİ SAVCILI UYUŞTURUCU İŞİ DEŞİFRE!

21.01.2013 11:44
Başkale’de görevli hakim, jandarma uzman çavuş ve savcının eroin ticareti, sevkiyat esnasında gerçekleşen trafik kazasıyla deşifre oldu.

 

Van Başkale’den Ankara’ya numune götüren araçta, 56 kg. çıkması gereken uyuşturucu maddesi 76 kg çıkınca skandal patlak verdi. Belgeler incelenince Başkale’de görevli hakim, jandarma uzman çavuş ve savcının organize işi deşifre oldu.

Star'ın haberine göre, İçerisinde Van Başkale Hakimi, Savcısı ve Van jandarmasından bir rütbelinin bulunduğu araçta yapılan aramada 20 kg kaçak uyuşturucu bulundu. Olayın patlak vermesinden sonra peş peşe evrak üretilmesi üzerine olaya Organize Şube el koydu.  Van’ın Başkale ilçesinden Ankara’ya uyuşturucu numunesi götürmek üzere 8 Ocak’ta yola çıkan 65 BB 470 plakalı Ford Transit marka araç, 9 Ocak sabahı Malatya’da kaza yaptı. Ancak araç kazaya rağmen yoluna devam etti.  Kırşehir’e kadar ilerleyen araç, yürüyemez hale gelince Er Motor isimli servise girdi. Tamir sırasında aracın bagajının açılmaması yönünde ısrardan şüphelenen servis yetkilileri, durumu 155 Polis hattına bildirdiler.

Gizli sevkiyat deşifre oldu

Polis olay yerine gelince Hâkim Erdal Birşen ve Savcı Volkan Çetinkaya kimliklerini göstererek, yanlarında bulunan Başkale Adliyesi Yazı İşleri Müdürü Mesut Doğan, Van İl Jandarma Komutanlığından Jandarma Uzman Çavuş Nazım Aksoy ve şoför Fesih Mühirci ile birlikte Başkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yazılı talimatını uyguladıklarını, araç içerisinde bulunan uyuşturucu numunelerini Ankara Jandarma Kriminal Laboratuarına götürdüklerini beyan ettiler. Görevli polisler Kırşehir Cumhuriyet Savcılığı’na durumu bildirdi. Savcının sevkten bilgileri olup olmadığı sorusuna; Kırşehir İl Jandarma komutanlığı olumsuz yanıt verince konu, bu defa Başkale Cumhuriyet Başsavcılığı’na soruldu. Başkale Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan verilen cevapta; sadece Yazı İşleri Müdürü Mesut Doğan, Uzman Çavuş Nazım Aksoy ve sürücü Fesih Mühirci’nin görevlendirildiği, Hâkim Erdal Birşen ve Savcı Volkan Çetinkaya’nın bir görevinin olmadığı bildirildi.

56 kilo dediler, 76 kilo çıktı

Kırşehir Savcılığının talimatıyla bagaj açılırken, numune için denmesine rağmen çuvallarla uyuşturucu bulunması polislerin şüphesini çekti. Sevk belgesinde numunenin 56 kilo olduğunu gösteren Hakim Bişen’in ısrarına rağmen, polisler talimat aldıklarını ve uyuşturucuyu tartacaklarını belirttiler. Tartının 76 kg çıkması üzerine, araçta 20 kilo fazla uyuşturucu bulunduğu Kırşehir Savcılığı’na bildirildi. Kırşehir Savcılığı derhal konuyla ilgili bütün evraklara el koyarken, Van-Kırşehir arasında kriz patladı. Kırşehir Savcılığı’nın sorusu üzerine, güzergahtaki bütün illere bildirilmesi gereken sevkiyatın gizlendiği de ortaya çıktı.

SON ANDA LİSTEYE EKLEDİLER 

Van İl Jandarma Komutanlığı’nın 8 Ocak’ta yapılması planlanan sevkiyatı güzergahtaki 10 il jandarma komutanına bildirmesi gerektiği halde bildirmediği belirlendi.  Ancak araç 7 ili geçip Kırşehir’de yakalandıktan sonra gece 20:45’te Van İl Jandarma Komutanı Albay Nurettin Alkan’ın alelacele güzergahtaki bütün illere sevkiyat belgelerini gönderdiği tespit edildi.  Başkale Savcısının 2012/1043 sayılı yazılı talimatında ismi araçta görevli olarak görülmeyenler de son dakika belgesinde Albay Alkan tarafından eklendi. Son dakika belgesinde; Hakim Birşen ve Savcı Çetinkaya’nın araçta bulunması Başkale Başsavcılığı’nın talimatı gibi yazıldı. Ancak Başkale Savcılığı bunun gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

eroin.jpg

Star

Tekzib: 21 Ocak 2013 tarihli ve 00:21'deki internet haberciliği yayınızda; “HAKİMLİ SAVCILI UYUŞTURUCU İŞİ DEŞİFRE!"  manşet ve “Başkale’de görevli hakim, jandarma uzman çavuş ve savcının eroin ticareti, sevkiyat esnasında gerçekleşen trafik kazasıyla deşifre oldu.” başlıklı haberde isim ve sıfatlarımız açık bir şekilde kullanılarak, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet veren haberler yayımlanmıştır.

 

Bu çerçevede; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

Başkale Cumhuriyet Başsavcılığı'nın adli emanetinde bulunan ve 2313 sayılı yasa ve buna dayanak olarak çıkartılan yönetmelik hükümlerine göre menşei tespiti için olay günü Ankara Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderilen numuneler 2007-2012 yılları arasında yakalanan uyuşturucu maddelerin soruşturulduğu 90 adet soruşturma dosyasına ait olup toplamda 5680 paket numuneden ibarettir. Her bir paket içinde mevzuat gereği net 10 gr. uyuşturucu madde bulunmaktadır. Bu da yine mevzuat gereği NET AĞIRLIKTIR. Daralı ağırlığı hesaba katılmaz. Yine her bir delil poşetinin üzerinde mühür ve zımba bulunmaktadır. Bu poşet, zımba ve mühürlerin ağırlıklarının da 10 gr.'dan fazla geleceği aşikardır.Ancak yukarıda belirtildiği üzere numune içeren paketlerin sayılarının fazlalığı, delil poşetlerinin, mühür ve zımbaların ağırlığı dikkate alındığında 56 KG NET AĞIRLIĞI OLAN UYUŞTURUCU NUMUNELERİNİN TARTILDIĞINDA 76 KG.ÇIKMASININ 20 KG DARA AĞIRLIK FARKINDAN KAYNAKLANDIĞI kolaylıkla anlaşılmaktadır.

 

Numuneler usulünce hazırlanmış, yine 2313 sayılı yasa ve buna dayanak olarak çıkartılan yönetmeliğin 16. maddesine uygun olarak emanet memuru Mesut Dğan kurye olarak tayin edilmiş, kolilerin gönderilmesi sırasında kuryenin korunması için Cumhuriyet Başavcılığı'nın talebi üzerine Başkale İlçe Jandarma Komutanlığı'nca olay yeri inceleme uzmanı uzman çavuş Nazım Aksoy güvenlik olarak Fesih Mühirci'nin şoför olduğu araçta görevlendirmiştir. Hakim ve Savcı'nın araçta görevlendirildiğine dair herhangi bir yazı yoktur. Basına yansıyan ve İl Jandarma Komutanlığı'nın güzergahtaki komutanlıklara gönderdiği mesaj formunda her ne kadar Hakim Erdal Birşen ve Cumhuriyet Savcısı Volkan Çetinkaya'ya sevk devriye çavuşu görevi yazıldığı ifade edilmiş ise de; bu durum ismi geçenlerin devriye görevlisi olduğunu göstermemektedir. Güzergahtaki ilgili birimlere bilgi verme mahiyetindedir. İl Jandarma Komutanlığı'nın Hakim ve Cumhuriyet Savcısını araçta görevlendiremeyeceği de aşikardır. Hakim Erdal Birşen ve Cumhuriyet Savcısı Volkan Çetinkaya araçta yolcu olarak bulunmaktadır.

 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 21/01/2013 tarihli basın açıklaması da olayı ayrıntıları ile açıklayan ve okuyanları tatmin edici niteliktedir.

 

Sonuç olarak, şahsımızı kamuoyuna tamamen yanlış yansıtan sözkonusu içeriğin ve bu habere yapılan yorumların yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde yayından çıkarılmasını ve işbu açıklamanın bir hafta süreyle internet ortamında 5651 sayılı yasanın 9. maddesine istinaden yayımlanmasını kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle rica ederiz.21/01/2013

 

 

 

                             ERDAL BİRŞEN                                       VOLKAN ÇETİNKAYA 

 

 

 

 

 

 

MESUT DOĞAN                              NAZIM AKSOY                        FESİH MÜHİRCİ 

Bu haber toplam 7186 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri