Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Geçitli katliamını PKK gerçekleştirdi

29.03.2011 08:49
16 Eylül 2010'da Hakkâri'nin Geçitli köyü yakınlarında yaşanan mayınlı katliamın, PKK tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Olayla ilgili hazırlanan fezlekede, bulunan mayınlar üzerindeki parmak izlerinin, örgütün dağ kadrosunda yer alan Sıracettin

Hakkâri'de 2010'da bir minibüsün geçişi sırasında meydana gelen, 9 kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına yol açan patlama ile ilgili fezleke tamamlandı. Yapılan araştırmalarda, olay yerindeki bir çantada bulunan 2 mayında, terör örgütü üyesinin parmak izlerine rastlanıldı. Merkeze bağlı Geçitli köyünde 16 Eylül 2010'da Erol Aydın yönetimindeki minibüsün geçişi sırasında patlatılan mayının 9 kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına sebep olmasıyla ilgili soruşturmayı tamamlayan savcılık, fezlekeyi hazırlayarak özel yetkili Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Fezlekede, patlama bölgesinde bulunan çantada ele geçirilen 2 mayın üzerinde yapılan detaylı incelemede, terör örgütünün dağ kadrosunda yer aldığı belirlenen Bitlis'in Güroymak nüfusuna kayıtlı Sıracettin K.'nin parmak izinin tespit edildiği bildirildi. Örgütün havancı kadrosunda yer aldığı öğrenilen Sıracettin K. için yakalama kararı çıkartıldı. Patlamadan 1,5 ay önce Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna katılan ve 1 gün örgütte kaldıktan sonra pişman olup önce Irak'taki güvenlik güçlerine teslim olan İ.A.'nın ifadeleri de fezlekede yer aldı. İ.A., Yüksekova'da kendisini terör örgütüne teslim eden kişinin 'Serhat' kod adlı örgüt üyesi olduğunu ve olaydan sonra televizyonda izlediği çanta ve içindeki mayını bu kişide gördüğünü belirtti.

Savcılığın talebi üzerine inceleme yapan Jandarma Genel Komutanlığı da Geçitli'de 9 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan mayın türünün, 230 ayrı olayda kullanıldığını tespit etti. Yine savcılığın talebi üzerine, emniyet ve jandarma birimlerinin yaptığı araştırmada, saldırıda kullanılan kablolu düzenek yönteminin, terör örgütü PKK tarafından Ekim 2009 ile Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen polis bölgesinde 6, jandarma bölgesinde ise 22 ayrı olayda kullanıldığı ortaya çıktı.

16 Eylül 2010'da Geçitli köyünden Hakkâri'ye giden Erol Aydın yönetimindeki minibüsün geçişi sırasında yola döşenen mayının uzaktan patlatılması sonucu 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 2498 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri