Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şemdinli'de yeni kazılar başladı

27.01.2011 17:34
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 11 köy korucusu ve 1 vatandaşın öldürülerek gömüldüğü, geçen yıl sonuç alınmadan sona erdirilen kazılar Derecik İl Güvenlik Sınır Tugayı bölgesinde yeniden başladı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 11 köy korucusu ve 1 vatandaşın öldürülerek gömüldüğü iddia edilen Derecik İl Güvenlik Sınır Tugayı bölgesinde ikinci kez kazı çalışması başlatıldı.

Geçen yıl sonuç alınmadan sona erdirilen kazılar, o dönemde öldürüldüğü iddia edilen kişilerle birlikte görev yapan bir askerin gönderdiği ihbar mektubunun basında yer alması üzerine yeniden başlatıldı. Ailelerin başvurusu üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan kazılara, o dönemde askerlik yapan tanık asker de katılıyor. Kazıları denetlemek için Van'dan iki, Şemdinli ilçesinden de bir cumhuriyet savcısının bölgede bulunduğu belirtildi.

İlçeye yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta bulunan Derecik bölgesinde başlatılan kazı öncesi, kayıp yakınları ve avukatları da askeri birlik önüne geldi. Şemdinli Belediyesi tarafından kiralanan iş makineleri bir süre birlik nizamiyesi önünde bekletildikten sonra askeri bölgeye alındı. Sadece savcılar, avukatlar ve tek tanığın içeri alındığı bölgenin çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Bu arada, 12 kişinin öldürülerek gömüldüğü dönemde aynı askeri birlikte görev yapan tanık ise önce Van'a, ardından helikopterle Yüksekova ilçesine getirildi. Kazı öncesi kara yolu ile Derecik bölgesine getirilen tanık askerin başına tanınmaması için kar maskesi takıldığı bildirildi. İHA

Bu haber toplam 4806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri