Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hala aynı noktadayım

28.09.2012 04:17
Post-modern darbe sürecinde Anayasa Mahkemesi Başkanı olan Yekta Güngör Özden, Milat’a konuştu. “28 Şubat darbe değil” diyen Başörtü yasağı düşüncesinin değişip değişmediği şeklindeki sorumuza da “O gün söylediklerimin altına bugün de imza atarım” cevabın

MİLAT / ANKARA-

28 Şubat sürecinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından yargı mensuplarına verilen brifinge katılan dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Ankara Temsilcimiz Aslan Değirmenci’nin sorularını cevaplandırdı. Türkiye’de vesayet tortusunu silmek için verilen mücadele devam ederken, Özden sorularımıza verdiği cevaplar ile o dönemdeki kafa yapısının bugüne dek hiç değişmediğini gösterdi.

Brifinglerde, askerden emir alarak skandal kararlara imza atan hâkimleri koruyan Özden, “Kimse zorla getirilmedi. Davet vardı ve isteyen gitti. TSK bilgilendirme yapıyor ne var bunda?” dedi.

28 Şubat soruşturmasını yürüten savcıların brifingleri de incelemeye aldığını hatırlattığımız Özden, “Ortada bir suç yok. Sonra 28 Şubat darbe değil” diye konuştu.

Laikliği korumuşlar

28 Şubat sürecinde olanları hatırlattığımızda ise Özden, “Laiklik korundu. Önlemler alındı. MGK’da alınan kararlar yerindedir” dedi.

Görev yaptığı dönem Çevik Bir’e yakınlığı ile tanınan Özden illegal yapı BÇG hakkındaki sorularımızı cevaplandırmaktan çekindi. Israrlı sorularımız karşısında Özden, “Ben Batı Çalışma Grubunu bilmem” diye konuştu. BÇG soruşturması kapsamında gözaltına alınan askerler hakkında ise Özden, “Bu konu hakkında da bilgim yok” demekle yetindi.

Yasağı savundu

Başörtü yasağı konusunda geçmişte takındığı tavrı hatırlatarak, “Düşünceleriniz hiç mi değişmedi?” diye sorduğumuzda Özden, “O gün söylediklerimin ve uygulamalarımın altına bugün de imza atarım. Şuanda yasak uygulanmıyor. Okullara türbanlılar alınıyor. Bunu doğru bulmuyorum. Daha fazla konuşmak istemiyorum” dedi.

Balyoz Davası kararını ise “Hukuk hataları dolu. Doğru bir süreç değil. Daha her şey bitmedi. Yargıtay süreci var. İzleyip göreceğiz” diye konuştu.

 MİLATGAZETESİ.COM

Bu haber toplam 2098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri