Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Halaçoğlu'ndan gündemi sarsacak Atatürk iddiası

27.11.2013 13:51
MHP milletvekili Halaçoğlu, Atatürk 'ün Ayasofya'nın müze yapılmasına ilişkin belgelerdeki tüm imzalarının sahte olduğunu iddia etti.

Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı ve MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, A Haber ’de yayınlanan bir programda Atatürk 'ün Ayasofya'nın müze yapılmasına ilişkin belgelerdeki Atatürk'ün tüm imzalarının sahte olduğunu iddia etti.

 

8 Kasım 2013 tarihinde Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması için TBMM'ne kanun teklifi veren Halaçoğlu yayında devlet arşivinden çıkardığı 07.11.1934 tarihli Ayasofya'yı müze haline getiren kararnameyi göstererek buradaki imzanın sahte olduğunu öne sürdü. İddialarının belgelere dayandığını iddia eden Halaçoğlu, "Atatürk'ün bu kararnamelerin hiç birinde ıslak imzası yok! Bütün imzalar sahte" dedi.

rotahaber

Halaçoğlu, "Bu kararname geçerli değil. Çünkü Resmi Gazete'de hiçbir zaman yayınlanmadı. Atatürk Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesine şiddetle karşı çıkınca Atatürk'ün imzası taklit edildi. Atatürk öldükten sonra Şükrü Saraçoğlu'nun Başbakanlığı döneminde Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından bir kitapçık bastırılıyor. Atatürk'ün sahte imzasını taşıyan bu kararnameyi ilk defa bu kitapta görüyoruz. 1924 Anayasası'na göre Resmi Gazete'de yayınlanmamış Bakanlar Kurulu kararının geçerliliği yoktur" şeklinde konuştu.

Canlı yayında Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya ile ilgili 2 sayfalık vasiyetini de okuyan Halaçoğlu, "Fatih Sultan Mehmet vasiyetinde kim Ayasofya'nın yerine başka bir şey inşa ederse, Allah'ın laneti üzerine olsun. Diye yazmıştır" dedi.

  

Bu haber toplam 1972 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri