Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Halep'te trajedi büyüyor!

29.07.2012 04:06
Suriye'de muhalif askerler ile Suriye ordusu arasındaki en şiddetli çatışmalar ülkenin ikinci büyük şehri olan Halep'te gerçekleşiyor. Özgür Suriye Ordusu Halep'in kontrolünü almak isterken, yönetime bağlı ordu kaybettiği yerleri geri olmak için operasyon

Halep 'in kırsal kesimleri büyük ölçüde muhaliflerin kontrolünde. Suriye ordusu ise Halep'in Salahaddin bölgesine yönelik operasyon gerçekleştirdi. Suriye ordusu helikopterlerin yanı sıra tank ve top atışları ile Selahaddin semtine yönelik bombardıman başlattı.

Muhaliflerin sosyal paylaşım sitelerine yükledikleri görüntülerde Suriye ordusunun Selahaddin'e gerçekleştirdiği bombardıman sonrasında şehirden kara dumanların yükseldiği görülüyor. Yoğun patlama ve silah seslerinin geldiği Selahaddin'in bazı bölgelerine Suriye ordusuna ait tanların girdiğine dikkat çekiliyor. Muhalif askerler ile yönetime bağlı ordu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Halep'te Selahaddin Semtine 10 adet tankın girdiği kaydediliyor.

Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Memun Gizzi de Suriye ordusunun Hama ve Şam'dan 100'den fazla tankın Halep'e doğru sevk edildiğini belirtmişti.

Halep, aynı zamanda Suriye ekonomi ve ticaret merkezi olarak biliniyor. Muhalifler ile ordu arasında şiddetli çatışmaların gerçekleştiği Halep'in düşmesi durumunda Esad rejiminin de büyük ölçüde düşmesi anlamına geleceği ifade ediliyor.

KORKUTAN İDDİA

Suriye Genel Devrim Konseyi Medya Sorumlusu Ebu Ubeyde , Esad yönetimine bağlı ordunun Halep'e yönelik saldırısında ”patladığı anda hava boşluğu oluşturarak ciğerleri patlatan vakum bombasının yanı sıra misket ve parça tesirli bombalar kullandığını” iddia etti.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Ebu Ubeyde, Halep'in mahallelerine karadan ve havadan şiddetli saldırıların devam ettiğini belirtti. Saldırıda uluslararası sözleşmelere göre kullanılması yasak bombaların sivil yerleşim bölgelerinde kullanıldığına dikkati çeken Ebu Ubeyde, ”Esad yönetimine bağlı ordu Halep'te uluslararası hukukun yasakladığı bombaları kullanıyor” dedi.

Ebu Ubeyde, şehirdeki insani boyutta yaşanan krize vurgu yaparak askeri uçak ve helikopterlerin rastgele ateş açtığını söyledi.

Esad yönetimine bağlı ordunun misket bombası, parça tesirli bomba ve vakum bombası gibi bombaların kullanıldığını ileri süren Ebu Ubeyde, görgü tanıklarının daha önce hiç görmedikleri Rus tipi MIG-21 savaş uçakları tarafından kentin bombalandığını belirtti.

Resmi ordunun binaları tamamen yıkan şiddetli etkiye sahip parça tesirli bomba kullandığını ifade eden Ebu Ubeyde, ”Türkiye ve dünyadan Esad rejiminin Halep'te daha önce hiç girişmediği kadar büyük bir katliama girişmesini önlemek için” yardım istedi.

RUSYA'DAN FLAŞ AÇIKLAMA

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov, Suriye'deki saldırıların Tartus deniz üssüne sıçraması durumunda, burada görevli olan Rus personelin tahliye edilebileceğini söyledi.

"Moskova'nın Yankısı" radyosuna mülakat veren Çirkov, Suriye krizindeki gelişmelere yönelik değerlendirmede bulundu.

Ülkedeki saldırıların Tartus deniz üssüne sıçraması durumunda, burada görevli Rus personelin tahliye edilebileceğini belirten Çirkov, "Elbette buna karar verecek tek kişi ben değilim. Savunma Bakanımız var. Ayrıca başkanımızın da, bu yönde talimat vermesi gerekir" dedi.

LAVROV: HALEP'TE YENİ BİR TRAJEDİ YAŞANMAK ÜZERE

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov , Suriye'de yeni bir trajedinin yaşanmak üzere olduğunu açıkladı.

Soçi'de Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ile bir araya gelen Lavrov, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Suriye'de yaşananlara yönelik açıklamalarda bulundu.

Şu an Halep'in silahlı muhalefetin elinde olduğunu belirten Lavrov, şehirde yeni bir trajedinin yaşanmak üzere olduğunu söyledi. Lavrov ayrıca, Suriye hükümetinden durumun üstesinden gelmesini ummanın gerçekçi olmadığını belirtti.

Yaşananlara yönelik Batı'yı da eleştiren Lavrov, "Maalesef Batılı meslektaşlarımız farklı şekilde davranmayı seçiyorlar. Suriye'ye komşu bazı ülkelerle birlikte, Suriye rejimine karşı olan mücadeleye direk destek veriyorlar. Bunun bedeli ise, daha fazla kan oluyor" dedi.


Katliam sosyal medyada

Esed ordusuna bağlı zırhlı birliklerin Halep'e girmesi Twitter'da #halepteKATLiAMvar etiketi ile yer aldı.

Khaledkhoja‏@Khaledkhoja

Halep'e 1500 kişi ile giren HSO halkın tevecühü ile 5000 kişilik sayıya ulaştı. Halep Esed rejimini biteren yeni Stalingrad olacaktır.


sibel eraslan‏@sibeleraslan

iftar sofralarımızda bir türlü yer bulamadı ne halep ne şam ne suriye...Mehmet Simsek‏@memetsimsek

Halep'teki katliamı da şiddetle kınıyor ve orada da Müslüman kardşslerimize yapılan zulmü telin ediyorum #halepteKATLiAMvarGürsel Dönmez‏@gurseldonmez

Ve ağır bir gün olacak bugün!. Haçlı Seferleri artıkları "çaresizce" saldırıyorlar Halep'te.. Mukadder olan, mukaddem oluyor.. Bitiyorlar!..hamdialkan‏@hamdialkan

"Halep"havadan ve karadan bombalanıyor.Ramazan ayında kan dökecek kadar gözleri dönmüş "güç" zehirlenmesine uğramış bu zihniyete lanet olsunEgemen Bagis‏@Egemen_Bagis

Halep'te Ramazan günü kendini halkını katleden Şam Şeytanının vahşeti yanına kalmaz. Suriye halkı inşallah yakında özgürlüğü tadacak ! 

Bu haber toplam 3586 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri