Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Halid Meşal 45 yıl sonra Gazze'de

08.12.2012 01:51
Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal 11 yaşında terk ettiği Gazze'de..

Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, 3 günlük ziyaret kapsamında Gazze'ye gitti. Meşal 45 yıl sonra Filistin topraklarına ayak bastı. Meşal'i, İsmail Haniye karşıladı.TOPRAĞI ÖPTÜ

Halid Meşal Gazze'ye iner inmez 45 yıl önce terk ettiği Gazze topraklarını öptü. Ziyaret sırasında duygusal anlar yaşandı.

 

ZAFER GÖSTERİSİNE KATILACAK

Kuveyt ve Ürdün'ün ardından 1999'dan bu yana Suriye'nin başkenti Şam'da yaşayan, Suriye'deki iç karışıklık nedeniyle Katar'a taşınmıştı. Hamas'ın lideri, Gazze'nin İsrail ile yaşanan çatışmalarının bitmesini simgeleyen zafer gösterisinde de boy gösterecek.

'ANLAYIŞ HAVASI HAKİM'

Batı Şeria'yı 11 yaşındaki bir çocukken terk eden Meşal, Mısır'ın arabuluğu altında ateşkesle sonlanan sekiz günlük çatışmanın ardından Filistin'e ayak basmadan önce Reuters'a, "Bir araya gelmemiz için yeni bir anlayış havası hakim" ifadesini kullandı.

NEDEN 45 YIL SONRA

Gazze’nin yönetimini elinde bulunduran Hamas’ın lideri Halid Meşal, 45 yıldan beri Gazze dışında sürgün hayatı yaşıyor. Ayrıca Meşal'e Mısır'ın devrik lideri Mübarek tarafından Gazze'ye geçiş izni verilmiyordu. 

Bu haber toplam 3848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri