Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Halil Öztürkçi: Devlet Fuat Avni'nin kim olduğunu biliyordu

23.02.2015 13:06
Telekominikasyon İletişim Başkanlığı davasının bilirkişi adli bilişim uzmanı Halil Öztürkçi, devletin Fuat Avni'nin kim olduğunu çok önceden bildiğini söyleyerek, Fuatavni'nin gizli irtibatlarına ulaşabilmek için özellikle beklendiğini açıkladı.

Halil Öztürkçi örgütün TİB'den bu yana işlediği bütün bilişim suçlarını anlattı.

TİB davasında bilirkişi olarak görev aldınız. Bu yapının yasadışı dinlemeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilirkişilik konusunda açıklayamayacağım birçok detay var. Ancak şunu söyleyebilirim yasadışı dinlemeleri tespit eden çalışmalarımız oldu. Soruşturma konusu şuydu. TİB'de yasadışı bir dinleme yapıldı mı yapılmadı mı? Bilirkişiyim. Bu konuda konuşmam uygun olmaz ama yasadışı dinlemelerin yapıldığını söyleyebilirim sadece

ARTIK YAPAMIYORLAR

Hâlâ bu yapı tarafından yasadışı dinlemeler yapılıyor mu?

Bence yasal yöntemlerin suiistimal edilmesiyle yapılan bir dinleme benim şahsi kanaatime göre artık yapılmıyor.

Türkiye'de telefon görüşmeleri nasıl dinleniyor?

Normal şartlarda bu dinlemeler yasal yollarla olmalı. Yani mahkemeden izin alınarak olmalı bütün dinlemeler. Telefonlara yerleştirilen casus yazılımlarla olabilir. Böceklerle ortam dinlemesi yapılabilir. Bir de gizli ödenekten alındığı söylenen sonra kaybolan dinleme cihazları var. Bunlar bir panelvanın arkasına yerleştirilir. Belli bir bölgedeki baz istasyonlarından daha güçlü bir sinyal yayarak bütün telefon görüşmeleri bu mobil cihaz sayesinde yasadışı dinleme yapılabilir.

Fuatavni'nin tespit edilmesi niye bu kadar uzun sürdü?

Fuatavni'yi yakalayamamak bu kadar imkansız olabilir mi? Bu sorunun cevabı evet. Ben de bir hesap oluşturup yakalanmadan sosyal medyada paylaşımlar yapabilirim.

FARKLI SUNUCULAR KULLANDI

IP adreslerini bulmak zor mu?

Twitter IP adreslerini açtı diyelim. İnternette IP numaranızı saklayarak çok kolay mesajlaşabilirsiniz.

Bu seçimlerde gündemi Fuatavni'nin gizli yazışmaları mı belirleyecek?

Bundan önceki seçimlerde olduğu gibi operasyonlar olabilir. Ama bu kez atakların karşılıklı olacağını düşünüyorum. Şu an için kimin elinde ne var bilmiyoruz. Fuatavni gizli yazışmalarında ne kadar yayınlandı onu da bilmiyoruz. Devamında ilginç detaylar okuyabiliriz. Ama biz adaletten ayrılmamamız gerekir.

ABD SERVİS ETMİŞ OLABİLİR

Bu gizli yazışmaların devamı gelebilir mi?

Devamı elbette gelebilir. Devlet kurumlarının elinde ne kadar belge ve bilgi var şu an için bilmiyoruz. Benim asıl anlayamadığım şu; bu yapı yazışmalar konusunda neden bu kadar rahat davrandı.

Bu gizli yazışmalara başka nasıl ulaşılabilmiş olabilir?

Twitter'ın ABD yönetimine kabadayılık yapma şansı yok. Bu gizli yazışmaları ABD tarafından servis edilmiş olabilir. Karşılıklı diplomasiyle bir yazışmalara ulaşılmış olabilir.

AYLARDIR TAKİPTEYDİ

Bence uzun bir süredir Fuat Avni'nin kim olduğu biliniyordu. İşin boyutunu görmek adına biraz daha sessiz kalmayı tercih ettiler. Devlet olayın boyutunu anlamak Fuatavni ile iletişim kuranları çözmek için bence bir süre bekledi. DM'lerin okunamayacağı söyleniyor. Twitter'ın bu konuda bir açığı olduğu biliniyordu. Hatta Fuatavni'nin gizli yazışmalarına ulaşıldığı ve hesabın kimler tarafından yönetildiği biliniyordu.

ŞÜPHELERE NE DERSİNİZ

Bazı tweetlerin 185 karakterden oluşması meselesi var. Bu gizli yazışmaları yayımlayan gazete buna bir açıklama getirdi. Birkaç tweet bir araya getirilerek yayımlandığı söylendi. Yayımlanan görüntünün Twitter ekran görüntüsünden farklı olmasına ne diyeceksiniz?
Sistemden nasıl data çektiğinizle ilgili bir durum o. Çok fazla bir esprisi yok. Twitter'ın doğrudan bir ekran görüntüsü olması gerekmiyor. 

Bu haber toplam 1884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri