Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Halk, PKK'nın gerçek yüzünü gördü'

25.09.2011 20:45
PKK saldırılarıyla ilgili konuşan Erdoğan, PKK'ya seslenerek ‘Siz savunmasız insanları bile öldürebilecek alçakça yaklaşıma sahip bir örgütsünüz' dedi. İşte Erdoğan'ın açıklamaları:
"Bunun bedeli olacak. Örneğin son gelişmeler sınır ötesi operasyonların çok önemli bir netice doğurmasından kaynaklanıyor. Yoksa bu süreç daha sakin geçebilirdi. Ama bunu yapmak zorundayız ve yapacağız. İçeride de olacak dışarıda da.

BÖYLE BİR VAHŞET OLUR MU?

Bir şeyi çok açık ortaya koymamız lazım. Kürt kökenli annelere sesleniyorum, ardından tüm annelere. Siirt'teki hadise sıradan bir hadise değildir. PKK'nın gerçek yüzünü ortaya koyması bakımından önemli bir hadisedir. PKK karşısındaki kadına da kıza da böyledir, kendi içindekilere de böyledir. 4 kızımızı şehit etiler, ifade edilen mermi rakamı 200'e yakın. Böyle bir vahşet, böyle bir alçakça saldırı olur mu?

Başındaki tülbenti koyan Kürt anneleri, peki şimdi bu tülbentleri nereye sereceksiniz? İşte Siirt, benim damadım olduğum şehir. Ne diyorlar? Onları polis zannettik. Ne oldu? Oradaki polis kolejine saldırmak sizi haklı mı kıldı? Bu ülkenin polis koleji, askeri koleji olmayacak mı? Biz bir devletiz.

PKK her türlü alçakça saldırıyı yapacak bir örgüttür. Bakın, kendi içlerinde beş kadını da idam ettiler, gaz zehirlenmesi dediler. Bunlar acımasızdır. Bunlar kandan beslenir. Kandan beslendiklerini gösteren de en son attıkları adımlardır. Temenni ederim ki son çırpınışlarıdır.

Değerli arkadaşlar çok açık net söylüuruz. Biz terörle sonuna mücadele ederiz, siyasetle de müzakere ederiz. Siyasetle gelen bizimle konuşur, gelmeyen konuşamaz. Gerekli olduğumuz halde de terörle ilgili görüşmeler yapılır. Devletin amacı sonuç almaktır.

ABD GEZİSİ

"Katıldığım toplantılarda tezlerimizi, görüşlerimizi paylaşma imkanı buldum. BM toplantısında ülkemizin dış politika önceliklerini vurgulama imkanı buldum.

En az gelişmiş ülkelere destek olunmasından, Somali'de açlığa kadar pek çok konuya değindik.

Ne İsrail'in ne başka bir ülkenin kendisini BM'nin üstünde göremeyeceğinni altını çizdim

Obama, Kim Moon, Lübnan Cumhurbaşkanı ve bunun yanında birçok devlet başkanı ve başbakanla görüşmeler yaptım. En sonİrandevlet Başkanı ile görüşmem oldu.

Bu görüşmelerde özellikle ikili ilişkilerimizin yoğun olduğu ülkelerle bölgesel hassiyetlerimizi paylaşma imkanı verdi.

Temeaslarımda 2015-2016 güvenlik konseyi adaylığımız, bunun yanında İzmir'in EXPO 2016 adaylığını hatırlattım ve destek istedim.

"İRANLA MÜŞETREK OPERASYON YAPTIK YAPABİLİRİZ"
İranla ortak birterörörgütüyle mücadele ediyoruz. Tabii Kandil'e İran'ın sınırı oluş sebebiyle de İran'ın kara ve hava harekatı yaptığı bir bölge. Bizde bundan sonra İran'la beraber müşterek operasyonlar yapabiliriz. Yaptık da. Şu anda görüşmeler yürüyütülüyor."

FİLİSTİN
Filistin'in devlet olma konusunda adımını attığı bu kurul BM'nin gündemine tam manasıyla oturmuş oldu. Filistin'e devlet olma konusunda koşulsuz destek veren ülkemiz, desteğini devam ettirecektir. Filistin'in attığı adımın BM'nin Genel Kuruluna gelmesi tarafımızdan yakın bir takip edilecektir.


DHA

 

Bu haber toplam 1348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri