Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamas Gilat Şalit'i nasıl kaçırdı ?

20.10.2012 03:10
Hamas’ın internette yayınladığı video, Şalit karşılığında binlerce Filistinli tutsağın serbest bırakıldığı esir takası anlaşmasının birinci yıldönümünde geldi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas), 25 Haziran 2006 tarihinde İsrail ordusunun Gazze’ye yaptığı bir bir saldırı sırasında iki İsrail askerinin öldürüldüğü, Gilat Şalit adlı askerin esir alındığı operasyonu nasıl gerçekleştirdiğini bütün ayrıntılarıyla anlatan bir video yayınladı.

Hamas’ın internette yayınladığı video, Şalit karşılığında binlerce Filistinli tutsağın serbest bırakıldığı esir takası anlaşmasının birinci yıldönümünde geldi.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları tarafından hazırlanan ve 45 dakika süren görüntülerde Gilat Şalit’in kaçırıldığı operasyon öncesi yapılan planlar, kaçırılma anı ve Gazze’ye nasıl götürüldüğü anlatılıyor. Görüntüler ayrıca Şalit’in geçtiğimiz yıl İsrail’le Filistinli gruplar arasında yapılan anlaşma gereği Mısırlı yetkililere teslim anını da içeriyor.

Görüntülerdeki bir başka çarpıcı konu ise, Kerem Shalom sınır kapısında bulunan ordu birliklerinin bulunduğu yere ulaşmak için Hamas birliklerinin uzun süren uğraşları sonucunda İsrail ordusuna ulaşmasını sağlayan tünel kazması.. Görüntülerde ayrıca operasyon sırasında kullanılan bütün malzemelerin, patlayıcıların, silahların ve iletişim araçlarının İzzettin el Kassam Tugayları tarafından imal edildiği belirtiliyor.

Görüntülerde konuşan İzzettin el Kassam komutanlarından Ebu Salih, operasyon sırasında mücahitlere askerlerin yorulduğu, sayılarının azaltıldığı ve enerjilerini kaybettikleri mesai bitimine kadar beklemeleri talimatı verildiğini belirterek “Mücahitler tünel çıkışından çalılıklara doğru ilerledikleri sırada fark edilselerdi operasyon başarısızlıkla sonuçlanacaktı.” dedi.

Görüntülerdeki verilere göre operasyon önce Gazze’nin içinden Karam Shalom geçiş noktasında bulunan askeri birliklere yönelik havan topu atışları ve füze saldırısıyla başlıyor. Hemen ardından küçük bir birlik Merkava tank kulelerinin yanına giderek oraya patlayıcılar yerleştiriyor ve geri çekilerek anti-tank roketlerini ateşliyor ve böylece tankların yanına yerleştirdikleri patlayıcıları infilak ettiriyorlar. İkinci birlik nöbetçi kulesinin yakınına yerleştirdiği bombaları patlatıyor. Ve son olarak üçüncü birlik, zırhlı personel taşıyıcı araca saldırıyor.

Ardından tanklardan çıkan iki İsrail askeri Hamas gerillalar tarafından öldürülürken üçüncü asker Şalit ise iki askerin omzunda Gazze içlerine doğru kaçırılıyor
 

Bu haber toplam 4254 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri