Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamas: Zaman kaybı olur

31.05.2016 15:25
Hamas, Fransa'da İsrail-Filistin barışının ele alınacağı uluslararası bir konferans düzenlenmesinin zaman kaybından başka bir şey olmayacağını belirtti.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada hareketin Fransa'da, İsrail-Filistin barış sürecinin görüşüldüğü bir konferans düzenlenmesine karşı olduğunu belirtti.

Konferansı "vakit kaybı" olarak nitelendiren Zuhri, "Bunu Filistinlilere karşı her gün ihlallerde bulunan İsrail hükümetine bedava hizmet olarak görüyoruz. Fransa'daki konferans ya da İsraille müzakerelerin devam etmesi için düzenlenecek herhangi bir konferans, İsrail'in hakkımızı ihlal ettiği şu dönemlerde yeni bir şey ortaya koymayacak. Bunlar ayaklanmaya karşı halkı oyalamayı amaçlıyor" ifadelerini kullandı.

FİLİSTİN'DE FRANSA'NIN 'BARIŞ GİRİŞİMİNE' TEPKİ 
 
Filistin'deki Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Fransa'nın öncülüğüyle başlatılmak istenen İsrail-Filistin barış görüşmelerine karşı olduklarını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan örgüt yetkilileri, İsrail ile başlatılacak görüşmelerin 3 ve 4 Haziran'da protesto edilmesi gerektiğini belirtti. Yetkililer, görüşmelerin Filistin davasına zarar vereceğini ifade ediyor.

ARAP BİRLİĞİ'NİN TUTUMU

Arap Birliği Konseyi üye ülkelerin dışişleri bakanları düzeyinde yaptığı toplantıda, Fransa'nın işgal rejimiyle Filistin Yönetimi arasında müzakerelerin yeniden başlaması için yaptığı girişimi memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı.

Arap Birliği'nden yapılan açıklamada, Filistin sorununun çözümü için Arap ülkelerinin ve uluslararası çevrelerin katkısının genişletilmesi gerektiği belirtilerek, önümüzdeki ayın üçünde Paris'te bakanlar düzeyinde yapılacak toplantının ardından bir an önce uluslararası bir konferans düzenlenmesi gerektiği kaydedildi.

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri