Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamas:Cesur tavırdan müteşekkiriz.

30 Ocak 2009 / 15:05
Erdoğan’ın Davos’taki tavrını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Hamas: “Erdoğan’ın Tavrı İşgal Ordusunun Yaptığı Vahşetin Kurbanları İçin Bir Zaferdir"
Hamas, Tayyib Erdoğan'ın Perez karşısında gösterdiği cesur tavırdan dolayı memnuniyetini belirtti.

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Türkiye Başbakanı Recep Tayyib Erdoğan’ın, Davos’ta Siyonist Cumhurbaşkanı Şimon Perez’in iddialarına karşı gösterdiği cesur tavırdan memnuniyet duyduğunu belirterek, bu tavrın işgal ordusunun Filistin halkına karşı yaptığı vahşetin kurbanları için bir zafer olduğunu söyledi.

Hamas sözcüsü Fevzi Burhum yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: “İslami Direniş Hareketi (Hamas), Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu toplantısı kapsamındaki ‘Gazze Orta Doğu'da Barış Modeli’ oturumunda Türkiye Başbakanı Sayın Recep Tayyib Erdoğan’ın canlı yayında, Siyonist çete devletinin cumhurbaşkanı Perez ile yüzlerce konuğun huzurunda, işgal ordusunun Gazze’ye yaptığı vahşeti kınama, masum Filistin halkını savunma, Gazze’de yapılan vahşetin boyutunu ortaya koyma noktasında gösterdiği cesur tavrı takdirle karşılıyor.”

“Sayın Erdoğan’ın toplantıyı terk ederek gösterdiği onurlu tavrın; yerle bir edilen el-Fahure okulu, saldırılarda hayatını kaybeden ve yaralanan binlerce Filistinli ve Filistin davası için Siyonistlerin yaptığı soykırıma karşı bir zafer olduğunu düşünüyoruz. Aynı şekilde Filistin halkıyla, Filistin davasının yanında gerçek anlamda tavır gösteren Türkiye’nin yönetim ve halkına da müteşekkiriz.”
Filistin Büyükelçisi: Erdoğan'la gurur duyuyoruz

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği tepkinin "çok doğru" olduğunu söyleyerek, "Filistinliler olarak, Erdoğan'a bu duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

Büyükelçi Maruf, Başbakan Erdoğan'ın dün akşam Davos'ta katıldığı Gazze oturumunda gösterdiği tepkiyi ve oturumu terk etmesini değerlendirdi.

Maruf, "Başbakan Erdoğan çok doğru bir şey yapmıştır. Çünkü Erdoğan Filistin'deki haklı davayı savunmuştur. Filistinliler olarak, Erdoğan'a bu duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın 25 dakika boyunca İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i dinlediğini belirten Maruf, ancak Erdoğan'a cevap vermesi için yeterli zamanın tanınmadığını kaydetti.

Filistin Büyükelçisi, Erdoğan'ın konuşmasında İsrail'in Ortadoğu'da barışın sağlanmasını engellediğini, Gazze'ye yönelik saldırılarla birçok çocuğun öldüğünü söylediğini ifade ederek, bu nedenle herkesin "Gazze'ye yönelik barbarca saldırılarından" dolayı İsrail'i kınamaktan başka yolu olmadığını bildirdi.

"Hamas, Filistin halkının bir parçasıdır"

"Başbakan Erdoğan'ın Filistin halkını değil, Hamas'ı savunduğuna" ilişkin eleştirilerle ilgili olarak ise Maruf, "Hamas, Filistin halkının bir parçasıdır. İşgal altındayken kendimizi savunma hakkımız vardır. Erdoğan, Filistin halkını ve bu haklı davayı savunmaktadır. Belli bir grup ya da organizasyona işaret etmemiştir" dedi.

Türkiye-Filistin ilişkilerinin her zaman "iyi ve güçlü" olduğunu da belirten Büyükelçi Maruf, "Türkiye'nin duruşundan gurur duyuyoruz. Her Arap ülkesinde yaşayan kişi de dün Erdoğan'ın yaptığından gurur duymuştur" dedi.Filistin Enformasyon Merkezi
Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri