Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamas'tan Erdoğan'a mektup

01 Şubat 2009 / 19:17
Hamas, Davos'ta Gazze panelindeki çıkışıyla gündeme oturan Başbakan Erdoğan'a açık bir mektupla teşekkür etti.
Hamas, son dönemde yaptığı açıklamalar ve Filistin'e yapılan yardımlardan ve son olarak da Davos'taki çıkışından dolayı Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a açık bir mektupla teşekkür etti.

Filistin haber ajansı Maan'da Filistin Hükümeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Dr Ahmet Yusuf imzasıyla yayınlanan mesajda "Biz ölüm ateşi ve yıkım altından çıkan daha güçlü bir millet olarak Türkiye'yi dostları arasında görmekten büyük bir şeref duyuyoruz. Özellikle şahsınızın gerçekçi ve adaletli duruşunuzdan gurur duyuyoruz." deniliyor.

Türkiye'nin işgalci İsrail ile stratejik ilişkilerine saygı duyulduğu belirtilen mektupta buna rağmen Türkiye'nin uluslararası kamuoyunda sesini en fazla yükselten ülke olduğu da vurgulanıyor. Ahmet Davutoğlu'nun çözüm için Şam, Kahire ve bazı Avrupa kentleri arasında mekik dokumasından da büyük bir memnuniyet duyulduğu belirtilirken, Davos'ta Erdoğan'ın salonu terk etmesinin de sorumlu bir liderliğin göstergesi olduğuna işaret ediliyor.

Emine Erdoğan'ın Filistin halkı için gerçekleştirdiği zirvenin Filistin'deki tüm kesimleri duygulandırdığı da vurgulanan mektupta TiKA'nın 330 ton ilaç ve gıda yardımından da övgüyle bahsediliyor.

Gazze'nin İsrail tarafından nasıl yakılıp yıkıldığının da anlatıldığı mektupta Başbakan Erdoğan'ın "Hamas, Filistin halkının arzusunun sonucudur." ifadelerine de yer veriliyor ve önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde de yer alacakları belirtiliyor.

Başbakan Erdoğan'dan 'ilkeler insanı' olarak bahsedilen mektupta şu ifadelere de yer veriliyor: "Bazı Müslüman ülkeler nasıl davranacakları konusunda emin olamazken siz bir politikacı olarak değil bir vicdan insanı olarak konuştunuz. Bunun için sizi selamlıyoruz. Önümüzdeki dönemde tehlikelerle dolu politik sulardan salimce geçmeniz için dua ediyoruz ve bizim için sesinizi yeniden duymayı umuyoruz"

Mektup, "Kardeşiniz" ifadesiyle bitiriliyor.

(CİHAN)
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri