Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamburg'da bazı semtler tehlikeli bölge ilan edildi

06.01.2014 00:12
Almanya'nın Hamburg kentinde tehlikeli bölge ilan edilen semtlerde polis devriye geziyor.

Almanya'nın Hamburg kentinde, Altona, Sankt Pauli ve Sternschanze ilçelerinin "tehlikeli bölge" ilan edilen bazı kısımlarında polis güvenlik kontrollerini arttırdı.

Söz konusu bölgede bulunan caddelerde devriye gezen polis, önemli noktalarda araçlarıyla bekliyor. Alınan önlemler ışığında kentte bugün olağanüstü bir olay yaşanmadığı gözlendi.

Geçen hafta 3 polis memurunun ağır yaralandığı Davidwache karakolu çevresinde de güvenlik önlemleri alındı.

HAMBURG POLİSİNDEN YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Hamburg polisi tarafından yapılan açıklamada ''tehlike bölge'' ilan edilen semtlerde dünden bu yana 263 kişinin kimlik kontrolünden geçirildiği, bunların 62'sine bölgeye giriş yasağı konulduğu, 1 kişinin de gözaltına alındığı ifade edildi. Şüpheliler üzerinde yapılan aramalarda maytap, kar maskesi ve demir sopalar bulunduğu bildirildi.

Hamburg polisinin, aşırı sol grupların geçen hafta Davidwache karakoluna yaptıkları saldırının ardından Altona, Sankt Pauli ve Sternschanze adlı ilçelerinin bazı kısımlarını içine alan yerleri "tehlikeli bölge" ilan etmesiyle bu bölgelerde polis sayısının artırıldığı ve sürekli devriye gezildiği gözlendi.

ARANANLAR İÇİN PARA ÖDÜLÜ

Alman Polis Sendikası (DPoIG) Hamburg Eyalet Teşkilatı Başkanı Joachim Lenders, Davidwache, karakoluna saldırıda bulunan faillerin yakalanması için verilecek para ödülünün 8 bin avrodan 10 bin avroya çıkarıldığını bildirdi.

POLİSİN UYGULAMASINA ELEŞTİRİLER

Öte yandan bazı yerlerin ''tehlikeli bölge'' ilan edilmesi Yeşiller Partisi, Sol Parti ve Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından eleştirildi.

Sol Parti Hamburg Eyalet Meclis üyesi Christiane Schneider, polisin uygulamasını yasalara aykırı olduğunu iddia ederek buna karşı dava açıp açmayacaklarını hukuk kurmaylarına inceleteceklerini açıkladı.

Yeşiller Partisinden yapılan yazılı açıklamada da uygulamayla binlerce kişinin şüpheli ilan edildiği savunuldu.

FDP'li siyasetçi Carl-Edgar Jarchow da uygulamanın ölçülü olup olmadığını incelediklerini bildirdi.

OLAYLAR NASIL BAŞLAMIŞTI

Almanya'nın Hamburg kentinde 21 Aralık günü "Rote Flora" adlı kültür merkezinin kapatılmasına tepki olarak aşırı sol gruplar tarafından düzenlenen yürüyüşte, polis ile göstericiler arasında çatışma yaşanmış, 120 polis ve 500'e yakın gösterici yaralanmıştı.

Çatışmadan sonra geçen haftada 40 kadar eylemci, Davidwache adlı karakola saldırmış ve 3 polis memurunu ağır yaralamıştı. Bunun ardından Hamburg polisi suça karşı mücadele etmek ve çalışanlarını korumak amacıyla dün söz konusu ilçelerin bazı kesimlerinde "tehlikeli bölge" oluşturulduğu açıklamıştı.

ensonhaber

Bu haber toplam 1460 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri