Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haniye: Mavi Marmara oyunları bozdu

02.01.2012 20:27
Filistin Hamas Örgütü Lideri İsmail Haniye Mavi Marmara'yı ziyareti sırasında açıklama yaptı.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Haniye, dün Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından bugün de Haliç Tersanesi'nde demirleyen Mavi Marmara Gemisi'nde basın toplantısı düzenledi. Haniye, İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde düzenlenen basın toplantısında yoğun ilgiyle karşılaştı. Kuşatılmış Filistin halkının duygularıyla, sevgileriyle Türkiye'ye geldiğini anlatan Haniye, Filistin halkının her şeye rağmen izzetinden, şerefinden ve Filistin davasındaki haklılığından vazgeçmediğini söyledi. Türkiye'den dünyaya mesaj vermek istediğini belirten Haniye, "Sizin şehitleriniz, bizim şehitlerimiz, sizin kanınız bizim kanımız, sizin yaranız bizim yaramızdır" diye konuştu.

Haniye, Hamas Gazze'de seçimleri kazandıktan sonra Gazze halkı üzerine bir ambargo dayatıldığını ifade ederek, bu ambargoyla siyasi duruşlarını değiştirmelerinin istendiğini belirtti. Filistin halkının iradesinin kırılmak istendiğini anlatan İsmail Haniye, "Filistin davasını bütün dünyadaki kardeşlerimizin davasından ayırmak istediler. Bu ambargoyla birlikte Gazze'de yaşayan halkımıza ve kardeşlerimize savaş açtılar. Bu savaşlarda bin 500'den fazla şehit verdik, 5 bin yaralımız var. 5 binden fazla ev ve yerleşim yeri yerle bir edildi. 20 bin vatandaşımızı, aileyi zorla oturdukları yerden göç ettirdiler. Bu saldırının, ambargonun amacı halk iradesiyle seçilmiş Hamas hükümetini iktidardan uzaklaştırmak, Filistin mücadelesini yok etmek, iradesini kırmaktı. Bu süreçte Filistin halkıyla Gazze halkıyla dayanışma içine giren Mavi Marmara'daki kahramanların bir kısmını şehit ettiler" dedi.

"MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİ SAYESİNDE AMBARGOYU KIRDIK"

Mavi Marmara saldırısının tarihte hiç görülmemiş bir korsanlık olayı olduğunu anlatan Filistin Başbakanı, bu saldırıyla Filistin halkına olan desteği kırmak için bütün dünyaya mesaj verilmek istendiğini vurguladı. Haniye, "Filistin tarihinde önemli yeri olan Mavi Marmara'nın hemen yanında bütün dünyaya şunu ifade etmek istiyorum ki; Mavi Marmara şehitleri sayesinde biz ambargoyu kırdık ve İsrail kuşatmasına karşı zafer kazandık. Bunu bütün dünyaya ilan etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Konuşması sık sık tekbirler ve sloganlarla bölünen İsmail Haniye, Mavi Marmara şehitlerinin kanlarının Gazze sahillerine kadar ulaştığını ve Gazze halkının gönüllerini kuşatıp, ferahlattığını vurguladı. Haniye, "Mavi Marmara şehitlerinin kanları Filistinli kardeşlerimizin kanlarıyla birleşerek gelecek için umut vaat etti. Mavi Marmara şehitleri sayesinde Türkiye'nin rolünü hatırladık, Türkiye kendi rolüne yeniden döndü. Ey işgalci kuvvetler, İsrail, Mavi Marmara'nın Gazze sahiline ulaşmasını engellediniz ama bugün görüldüğü gibi Gazzeliler Mavi Marmara'ya ulaşmış durumda" diye konuştu.

İsmail Haniye, Mavi Marmara şehitlerinin tarih boyunca unutulmaması için Gazze limanında bir yer yaptıklarının ifade ederek, şunları söyledi;

"Buranın adını Mavi Marmara şehitleri olarak koyduk. Orada 9 ayrı bölüm yaptık ve her bir bölüme ayrı bir şehidin adını koyduk. Bu ümmetin şehitlerinin ortaya koymuş olduğu kahramanlık önünde ve Allahın rızası önünde bizim burada söyleyeceğimiz cümleler çok mütevazi kalacaktır. Ama bir vefa borcu olarak Filistinliler olarak biz bu üzerimizdeki sorumluluğu sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu vefa borcu şu demek; Filistin davasından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz, Filistin davası için mücadele etmeye devam edeceğiz. Mavi Marmara şehitlerine vefa demek Kudüs davasından vazgeçmemek demektir. Mavi Marmara şehitlerine vefa demek Filistinli esirleri kurtarmak için sonuna kadar mücadele etmek demektir. Mavi Marmara şehitlerine vefa demek Filistin davasının İslam aleminin en önemli davası olduğu bilincini ortada tutmak demektir."

Filistin davasında kendilerini yalnız bırakmayan Türk halkı ve Başbakan Erdoğan'a teşekkür eden Haniye, "Sayın Başbakanla yaptığımız görüşmede şunu anladım ki Türk halkının gönlünde Filistin davası sıcak bir yer tutuyor" dedi. Haniye, "Yapılan anlaşmalardan sonra İsrail hapishanelerinden kurtulan Filistinli kardeşlerimize ev sahipliği yapan Türkiye'ye şükranlarımı arz ediyorum. Filistinli esir kardeşlerimiz Filistin davası için onlarca yıl İsrail zindanlarında kalmış kardeşlerimizdir. Bu kardeşlerimiz sizin kardeşleriniz ve sizin misafirleriniz ve aynı zamanda Filistin davasını canlı tutacak kardeşlerimizdir" ifadelerini kullandı.

 "İSLAM BAHARI'NIN FİLİSTİN MESELESİ İÇİN ÖNEMLİ ETKİLERİ OLACAK"

"Arap Baharı" olarak bilinen gelişmeleri "İslam Baharı" olarak adlandıran Haniye, Filistin çevresindeki tüm ülkelerde bir hareketlilik yaşandığını ve bu gelişmelerin Filistin meselesi için önemli etkileri olacağının altını çizdi. İşgalciler karşısında kesinlikle gevşeme göstermeyeceklerini vurgulayan İsmail Haniye, "Boyun eğmeyeceğiz, kırılmayacağız. Ambargo karşısında gevşemeyeceğiz, direneceğiz. Mavi Marmara'nın önünde bütün dünyaya şunu ilan etmek istiyorum ki; Gazzeli kardeşlerimiz yılmadılar ve Filistin davası zafer kazanmıştır. Mavi Marmara sayesinde bizim için planlanan bütün oyunlar bozulmuştur ve bütün dünyrolan desteği kırmak için bütün dünyaya mesaj va bunu görmüştür. Allah'ın izniyle hep birlikte zaferi kazanacağız. Ne zaman diye soracak olursanız inşallah en kısa zamanda demek istiyorum" dedi.

 İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım ise Filistin'in bu mücadelesinin haklı bir özgürlük mücadelesi olduğunun altını çizerek, "Her gün çocuklar ve kadınlar ölürken bizler de Filistinliler gibi öldük, vurulduk ama onların yanında olmaktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. 2. Mavi Marmara seferi ertelenmek zorunda kaldı. Aslında şu anda size 'İsmail Bey ile bu gemiye binip gideceğiz' demeyi çok isterdim ama onun da zamanı var. Bu ambargo kalkacak hiç merak etmeyin" şeklinde konuştu

Bu haber toplam 2212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri