Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Harekâtın şifresi 'Gir, imha et, çık'

24.10.2011 08:37
Org. Özel'in "sessiz ve sonuç alıcı operasyon" planının şifresi; "Gir, imha et, çık"
PKK'ya yönelik başlatılan operasyonun planını, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel 2. Ordu Komutanı olduğu dönemde oluşturdu. Org. Özel'in "sessiz ve sonuç alıcı operasyon" planının şifresi ise; "Gir, imha et, çık"
SABAH, 19 Ekim'de 24 askerin şehit olduğu Çukurca saldırısı sonrasında Genelkurmay Karargahı'nda yaşananların perde arkasına ulaştı. Edinilen bilgilere göre, PKK'nın saat 01.10'da gerçekleştirdiği saldırının detayları saat 02.30'da 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu tarafından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e iletildi. Saldırının büyüklüğün ortaya çıkması ile birlikte Özel, şafak vakti Karargah'a geçti. İlk değerlendirmenin ardından Özel komutanlara "Burada durmanın anlamı yok, bölgeye gidiyoruz" dedi. Sınır komutanlarıyla yapılan görüşmeler sonrasında Hakkari ve Şırnak illeri dışındaki tüm özel birliklere de "Harekâta katılıyorsunuz" emri verildi. 2. Ordu bölgesindeki tüm izinler ise iptal edildi.
 
SESSİZ VE SONUÇ ALICI
Özel, komutanlara ayrıca "Millet bu acıları hak etmiyor. Yeni bir süreç başlatalım" sözleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) öncekilerden farklı olarak yeni bir harekât tarzı izlemesini istedi. Planın fikir babası ise 2003-2005 yılları arasında Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı, 2008-2010 yıllarında ise Malatya 2. Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunduğundan bölgeyi yakından bilen Özel. Operasyonun yönteminin 'Sessiz ve sonuç alıcı' olması gerektiğini belirten Özel, 2. Ordu Komutanlığı döneminde savunduğu, PKK'ya karşı TSK'nın özel birlikleri ile "Gir imha et, çık" şeklindeki planını uygulamaya koydu.
 
UYKUSUZ SAATLER
Sabah erken saatlerde kuvvet komutanları ile bölgeye hareket eden Özel ve komutanlar gelişmeleri Hakkâri-Şırnak hattında takip etti. İlk 48 saati neredeyse uykusuz geçiren Özel ve komutanlar zaman zaman helikopterlerle bölgeyi denetlediler. Şırnak 23. Sınır Tümen Komutanlığı'ndan gelişmeleri takip eden komutanlar, İnsansız Hava Araçları (İHA) Merkezi'nden operasyonun anlık görüntülerini izledi. Özel operasyon sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sürekli bilgilendi. Operasyonun ayrıntılarının 27 Ekim'de yapılacak Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) haritalar eşliğinde anlatılacağı belirtildi. Sunumun Org. Kalyoncu tarafından yapılması bekleniyor.
 
150 HEDEF TEK TEK TARANIYOR
Beş gündür devam eden operasyonlarda önceki gün Kazan Vadisi'nde 49 teröristin öldürüldüğü açıklamıştı. Genelkurmay kaynakları operasyonun ilk 4 gününde öldürülen terörist sayısının 100'ü aştığı bilgisini verdiler. Özel birlikler Hakkâri, Şırnak bölgesi ile sınırın hemen karşı tarafındaki Haftanin, Metina ve Zap bölgelerinde belirlenen 150 hedefi tek tek tarıyor. Operasyonlara 20 F-16 ve 10 F-4'ün yarısıra 10 Skorsky helikopterleri de destek veriyor.
 
SINIRDA VARDİYA DÖNEMİ BAŞLADI
Harekâta özel harekât birliklerinin yanı sıra Hakkâri 3'ncü Taktik Piyade Tümeni, Dağ Komando Tugayı, Şırnak 23'üncü Motorize Piyade Tugayı, Akçay Tugayı, Siirt 3'ncü Komando Tugayı, Tunceli 4'üncü Komando Tugayı, Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümeni, Yüksekova 21'inci Jandarma Sınır Tugayı, Çakırsögüt Jandarma Komando Tugayı ve Kara Havacılık Komutanlığı birlikleri katılıyor. Öte yandan Org. Özel'in talimatıyla 2. Ordu Komutanlığı ,Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı, Şırnak 23. Jandarma Tümen Komutanlığı, Hakkâri 3'ncü Taktik Piyade Tümen Komutanlığı ve Dağ Komando Tugay Komutanlığı 24 saat esasına dayalı vardiya sistemine geçti.
 
SABAH
 
Bu haber toplam 4010 defa okunmuştur
TERÖR BİTİRİLMELİDİR
Turan HACIMEMİŞOĞLU
Bugüne kadar yirmiden fazla sınır içi ve sınır dışı harekat yapılmış ama istenilen netice alınamamıştır.Bu harekatın sonuç alıcı bir harekat olmasını diliyorum. Artık bu devlet bu terörü bitirmelidir.
24 Ekim 2011 Pazartesi 09:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri