Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçilmiş fakirler!

13.07.2014 13:45
Harvard, Yale ve Stanford üniversitelerine giren ve baronlar tarafından seçilen 100 fakir kişi, dolar milyarderi oldu...

Dünyanın en ünlü ve prestijli üniversiteleri kuşkusuz Harvard, Yale ve Stanford... Bu 3 üniversiteden birinden mezun olmayı başarırsanız, çok önemli biri olmanız kesin gibi. Ancak bu 3 üniversitenin en önemli özelliklerinden biri de seçilmiş öğrencileri, Forbes listesine göndermesi. Örneğin Harvard Üniversitesi'nden mezun olanlar arasından 60 öğrenci dolar milyarderi oldu. Bu kişilerin toplamda 250 milyar dolarlık bir mal varlığı olduğuna dikkat çekildi. New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Paramount'un bağlı bulunduğu Viacom'un sahibi Sumner Redstone, İsviçre asıllı Brezilyalı bankacı Jorge Lemann gibi isimler, Harvard Üniversitesi'nde okurken, birileri tarafından keşfedildi. Microsoft'un sahibi Bill Gates ve Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg,Harvard'ı bitirmeden keşfedilen isimler oldu. Stanford Üniversitesi de, Harvard gibi. Mezunlarından 30'u Forbes listesinde yer aldı.

85 NOBEL ÖDÜLÜ
Yahoo'nun kurucusu Jerry Yang ve Charles Schwab,Google'ın sahibi Sergey Brin ve Larry Page, Microsoft'un ortaklarından Steve Ballmer, Stanford mezunu zenginişadamlarından birkaçı. Yale Üniversitesi'nden mezun olan 20 kişi de adını milyarderler arasına yazdırdı. ABD'li gıda şirketi Mars'ın kurucusu Forrest Mars, Blackstone Group'un sahibi Stephen Schwarzman, San Francisco Giants'ın sahibi Charles Bartlett Johnson, bu isimlerden 3'ü. Bu 3 üniversiteden toplam 104 devlet başkanı ve 85 Nobel ödüllü kişi çıktı.

Harvard Üniversitesi
Boston'daki Harvard Üniversitesi, ABD Başkanı Obama, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos gibi hala görev yapan birçok lideri yetiştirdi. Harvard mezunu olduktan sonra bir kişinin ortalama iş bulma süresinin sadece 2 gün olduğuna dikkat çekildi. Okulda eğitim gören öğrencilerin yüzde 97'sinin ise, mezun olmadan iş başı yaptığına dikkat çekildi.

Stanford Üniversitesi
Stanford Üniversitesi, girişimcilik ve teknolojik yenilikler alanında dünyada ilk 2'de... Silikon Vadisi'nin doğuşuna ve sürekli kendini yenilemesine katkıda bulunan üniversite, aynı zamanda küresel ekonomiye de katkılar sağlar. Stanford mezunları, Google, Nike, Cisco, Hewlett- Packard ve Yahoo'da iş başı yapar

Yale Üniversitesi
ABD'de son 24 yıldaki 12 başkan adayının 11'i ya Harvard ya da Yale üniversitesinden mezun. Ülkeyi tam 20 yıl Yale mezunu başkanlar (baba Bush, Bill Clinton ve W) yönettikten sonra Harvardlı Obama Boston'u yeniden atağa kaldırmıştı. ABD devlet sisteminin en hayati kurumu olan Yüksek Mahkeme'nin 9 üyesi de ya Harvardlı ya da Yale'li.

Kaynak: Takvim

Bu haber toplam 1818 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri