Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Harvard’da İlk Örtülü Akademisyen

12.01.2013 12:17
Avrupa’nın ilk başörtülü belediye başkanı Amra Babiç ve ilk başörtülü belediye meclis başkanı Edina Gabela’nın ardından dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi’ndeki ilk başörtülü akademisyen de Bosna-Hersek’ten çıktı. Üniversiteye misafir öğretim görevlisi ola

ABD’nin dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi’ne gidiş nedeninin Bosna-Hersek’teki barışın inşasını tanıtmak olduğunu ifade eden Şilyak, “Son yıllarda aralıksız olarak barış inşası üzerine çalışıyorum. Çünkü ülkemizin dünyada savaşla, zulümle, mahkeme kararlarıyla tanınan bir imajı var. Benim Harvard’a gidişimdeki en büyük motivasyonum, son 20 yıldır insan olunabileceğini göstermek ve en zor zamanlarda dahi dini ve ırkı önemsemeksizin komşusunu korumaya hazır olan Bosna-Hersek kadının bu çabasını tanıtmak oldu” diye konuştu.

Dr. Şilyak, ‘’Başörtüm benim için öncelikliydi. Tanıştığım insanların hepsi bu konuda oldukça anlayışlı ve saygılı oldular. Başörtülü bir kadının toplumsal problemler üzerine çalışmasına hayran kaldılar... Önemli olan kafanın üzerindeki değil, içindeki... Savaşın ardından yurt dışına gidip kariyer yapma imkanım vardı ancak benim tercihim kendi ülkemde kalıp onun için bir şeyler yapmak oldu’’ diye konuştu.

YENİ AKİT

Bu haber toplam 8246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri