Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hasan El Benna rahmetle anılıyor

12 Şubat 2009 / 11:03
İslâm coğrafyasının büyük direniş önderlerinden Hasan El Benna, şehadetinin yıldönümünde dualarla anılıyor.
1949 yılında şehid edilen İmam, tüm dünya Müslümanlarını etkilemiş, harekete geçirmiş ve birçok İslâm ülkesinde “Müslüman Kardeşler” hareketinin kurulmasına vesile olmuştu.

Siyonist devlete karşı savaşan ve bu nedenle bir ordu kuran Hasan El Benna, sömürgeci İngilizlere de Mısır’da savaş ilan etmişti.

Hasan El Benna Kimdir?

Hasan El Benna 1906'ta Mısır'da doğdu. Alim bir babanın oğluydu. Genç yaşta Kur'an'ı ezberledi. Yaşından büyük düşüncelerle emsallerinin arasından ayrıldı. 1928 yılında Müslüman Kardeşler hareketini kurdu. Filistin meselesini İslâm'ın meselesi olarak gündeme getirdi. Filistin’de savaşacak birlikler oluşturup cepheye gönderdi. İngilizlere karşı ayaklanma başlattı. Mısır çapında okullar, camiler, fabrikalar yapılmasına vesile oldu. Medrese açtırdı. Binler, onbinler derken büyük bir kitleyi uyandırdı. Kadınların şuurlanması ile özellikle ilgilendi ve Müslüman kadınlar örgütü kurdu. Mısır'da iktidarı elinde bulunduran hükümetlerin, İngilizlerin talepleri istikametinde İhvan-ı Müslimîn'e baskı yaptıkları dönemde, Hasan El Benna ve arkadaşları birçok defa tutuklandı. 1949 yılının şubat ayında bir konferansından çıkarken silahlı saldırıya uğradı. Polis hastaneye müdahale etti, tedavi görmesini engelledi. Orada ruhunu teslim etti. Hasan El Benna'nın şehadetinden sonra Kahire'de camiler kapatıldı. Erkekler tutuklandı. Sokaklarda sadece polis ve askerler kaldı. Cenazesini mezarlığa götürecek erkek bulunamadığı için, kız kardeşleri ve hanımı tarafından mezarlığa götürüldü. Namazını sadece kadınlar ve babası kıldı, mezara da onlar indirdi.
Bu haber toplam 1030 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri