Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Iğsız: Ona arz edilmeden hiç kimse kalem oynatamaz

19.10.2011 06:12
Andıç davasının 1 numaralı sanığı Hasan Iğsız, hükümet aleyhinde hazırlanan belgenin sorumlusu olarak Başbuğ'u gösterdi.

Andıç davasının tutuklu sanıklarından emekli Orgeneral Hasan Iğsız, AK Parti hükümetine karşı hazırlanan belgeden dönemin Genelkurmay başkanının sorumlu olduğunu söyledi. Çapraz sorgusu tamamlanan Iğsız, internet andıcındaki 'Komutana arz' ifade-sini ise şöyle açıkladı: "Ona arz edilmeden kalem oynatılmaz. İşlem yapılmaz."

KİMSE KALEM OYNATAMAZ

AK Parti hükümetine yönelik kara propaganda amacıyla Genelkurmay'da kurulan internet siteleriyle ilgili andıç davasında dün önemli bir gelişme yaşandı. Silivri'de görülen 37. duruşmada çapraz sorgusu tamamlanan tutuklu sanıklardan eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, yayınlanan andıçta en yetkili makamın 'Genelkurmay başkanı' olduğunu söyledi. Dava konusu andıç hazırlandığında Genelkurmay 2. başkanı olarak görev yaptığını hatırlatan Iğsız, savcının sorusu üzerine belgedeki 'Sayın komutana arz' ifadesini de detaylandırdı. Iğsız, "Sayın komutana arz demek, bu kişinin, yetkilisinin o olduğunu gösterir. Ona arz edilmeden hiç kimse kalem oynatamaz, işlem tamamlanamaz... Eğer bir tasarrufta bulunma ihtiyacı ortaya çıktıysa böyle bir konu en üst makama sunulmadan karar alınması mümkün değildir." dedi.

DENETİM ZAFİYETİ

Söz konusu sitelerin silinmesi yönünde verdiği talimatı kabul eden Iğsız, andıç sitelerinin yayından kaldırılmasından dönemin İç Güvenlik Daire Başkanı Tümgeneral Mustafa Bakıcı'yı sorumlu tuttu: "İki dairenin bir tek generalin, Mustafa Bakıcı'nın (yakalamalı sanık) emrine verilmesinden sorun ortaya çıkmıştır... Evet, bu konuda bir denetim zafiyeti ortaya çıkmıştır."

İnternet andıcının yayımlanmasıyla ilgili en yetkili makamın hangisi olduğu yönündeki soruya, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız, 'Genelkurmay başkanı' şeklinde cevap verdi. Andıçta geçen 'Komutana arz' ifadesine ilişkin de "(Sayın komutana arz) demek, bu kişinin yetkilisinin o olduğunu gösterir. Ona arz edilmeden önce hiç kimse kalem oynatamaz, işlem tamamlanamaz." ifadelerini kullandı. "Çok önemli olaylar mı Genelkurmay başkanına sunulur?'' sorusu üzerine, "2. başkan detaylı, bir sürü konuyla ilgilenmek zorundadır. Baktığı, incelediği konuların ancak yüzde 15-20'sini Genelkurmay Başkanı'na sunar. Bunun dışındakiler 2. başkan seviyesinde kalır." diye konuştu. Andıcın uygulama emrinin kim tarafından çıkarılabileceği sorusu üzerine, "Emrin kim tarafından çıkarıldığı önemli değil. İçeriğinin kim tarafından onaylandığı önemlidir. Eğer bir tasarrufta bulunma ihtiyacı ortaya çıktıysa böyle bir konunun en üst makama sunulmadan karar alınması mümkün değil.'' diye konuştu. Savcı Nihat Taşkın'ın, "Dava konusu eylem hakkında en çok şüphe çeken silme işlemidir. Delil kaçırılması, karartılması gibi şüphe uyandırıyor.'' sözleri üzerine, Iğsız, bu konuda bir denetim eksikliğinden bahsetmenin mümkün olabileceğini söyledi.

ANDIÇ EMRİNİ KOMUTA KATI VERDİ

İnternet andıcı davasında tutuklu sanık, Adana 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz savunmasını tamamladı. Genelkurmay bünyesinde faaliyet gösteren internet sitelerinin hükümet aleyhine yayın yaptığı şeklindeki iddiaları basından öğrendiğini belirten Eröz, andıç emrinin komuta katından geldiğini söyledi. Eröz, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesinin basında yer almasından sonra andıçta belirtilen internet siteleri çalışmalarının durdurulması konusunda Genelkurmay Başkanı 2. Başkanı Hasan Iğsız'dan sözlü emir aldığını, emri Bilgi Destek Dairesi başkanı firari sanık Tümgeneral Mustafa Bakıcı'ya aktardığını ifade etti.

Bu haber toplam 1380 defa okunmuştur
TSK NIN KURUMSAL KİMLİĞİ
Turan HACIMEMİŞOĞLU
Genelkurmay Başkanı emir vermeden hiç bir komutan bu tür planlar hazırlayamaz.Akparti iktidarına karşı TSK emir ve komuta zinciri içinde topyekün bir direniş göstermiştir.Bu kurumsal bir tutumdur.2002 yılından beri TSK mevcut hükümete karşı darbe teşebbüsü başta olmak üzere her türlü eylemi gerçekleştirmiştir. Halende bu eylemler pasif olarak sürdürülmektedir.TSK nın kurumsal yapısı değişmeden,askeri liselerin,harpokullarının müfredat programları değiştirilmeden bu ülkede darbe ve ihtilal tehlikesi her zaman vardır ve var olacaktır.
19 Ekim 2011 Çarşamba 09:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri