Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Hasan Nail Canat'a Saygı Gecesi"

04.06.2014 18:56
2004 yılında vefat eden merhum şair, yazar ve tiyatrocu Hasan Nail Canat’ı öğrencileri ve sahne arkadaşları anlatacak. Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından ücretsiz olarak düzenlenen etkinlik 10 Haziran 2014 tarihinde Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi'nde Salı

 

Hasan Nail Canat’ın ‘Ektiğim son fidanlar çok güzel yeşerecek’ dediği vefalı öğrencileri ve onunla aynı sahneyi paylaşan sahne arkadaşları Hasan Nail Canat’ı anlatacak. 10 Haziran 2014 tarihinde Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan Hasan Nail Canat’a Saygı Gecesi’nin Sunuculuğunu Sezgin Maden, moderatörlüğünü Erdal Yıldırım yapacak. Ahmet Fadıl Güç, Mehmet Karaosmanoğlu, Sadi Beyazıt, Alper Banko, Murat Özbek, Kerem Yılmaz, Selçuk Boncukçu ve Yavuz Ünlütürk ise konuşmacı olacak. Vefatına kadar Gaziosmanpaşa’da yaşayan ve 2004 yılının Ramazan ayında evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Hasan Nail Canat için Gaziosmanpaşa ilçesi özel bir yere sahipti.

 

HASAN NAİL CANAT KİMDİR?

 

25 Ekim 1943 tarihinde Kayseri'de doğan ve bu ilde başladığı sanat yaşamını İstanbul'da sürdüren Hasan Nail Canat, 1994 yılından vefat ettiği 2004 yılına kadar 10 yıl boyunca Altunizade Kültür Merkezi'nde Üsküdar Belediyesi Tiyatrosu'nda oyunlarını sahneliyordu. Geleneksel tiyatronun örneklerini sunan Canat, 'Keloğlan', 'Sokak Kızı Elif', 'Mindrella', 'Süper Bekçi' gibi çocuk oyunları ile 'Bir Avuç Ateş', 'Demedim mi?', 'Metropol ve Kadın' adlı oyunlarını da yetişkinler için sahnelemişti. Altunizade Kültür Merkezi'nde çocuk ve yetişkinlere tiyatro eğitimi de veren Canat, 'Bize Nasıl Kıydınız?', 'Beşinci Boyut', 'Sürgün', 'Çizme', 'Hasret', 'Siyah Pelerinli Adam' adlı sinema filmleri ile 'Camgöz', 'Deli Yürek', 'Ekmek Teknesi', 'Kalp Gözü', 'Müslüman'ın 365 Günü', 'Müslüman'ın 24 Saati' adlı TV dizilerinde rol almıştı. 'Bir Küçük Osmancık Vardı', 'Gül Yarası', 'Yaralı Serçe', 'Yasemen', 'Nur Dağındaki Çocuk', 'Günahkâr Baba', 'Kırımlı Murat Destanı' adlı kitapları da bulunan Hasan Nail Canat, evli ve 4 çocuk babasıydı.

Bu haber toplam 8226 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri